Sarız (Kayseri) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on the macrofungi growing in Sariz (Kayseri) district
  1. Tez No: 334547
  2. Yazar: OSMAN YAŞAR ATİLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma Sarız (Kayseri) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2010-2012 yılları arasında periyodik olarak gerçekleştirilen arazi çalışmaları sürecinde 364 makromantar örneği toplanmıştır. Laboratuar ortamına taşınan örnekler, kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiştir. Gerekli tür tanı işlemleri sonucunda Ascomycota ve Basidiomycota bölümleri içinde yer alan 6 takım, 22 familya ve 45 cinse ait toplam 53 takson teşhis edilmiştir. Tanımlanan taksonlardan 2 tanesi Pezizomycetes (1 Helvellaceae, 1 Morchellaceae) 51 tanesi ise Agaricomycetes (9 Agaricaceae, 7 Psathyrellaceae, 7 Strophariaceae, 4 Polyporaceae, 4 Tricholomataceae, 2 Inocybaceae, 2 Marasmiaceae, 2 Physalacriaceae, 2 Pleurotaceae, 2 Pluteaceae, 1 Bolbitiaceae, 1 Cyphellaceae, 1 Helvellaceae, 1 Hymenochaetaceae, 1 Incertae Cedis, 1 Lyophyllaceae, 1Meruliaceae, 1 Morchellaceae, 1 Paxillaceae, 1 Russulaceae, 1 Schizophyllaceae, 1 Stereaceae) sınıfları içinde yer almaktadır. Otuz iki tür (%60,4) yenilebilir, 13 tür (%24,5) yenmez, 8 tür (%15,1) ise az ya da çok zehirli niteliktedir. Yedi tanesi (Agaricus campestris, Bovista plumbea, Calvatia gigantea, Lycoperdon molle, Pleurotus eryngii, P. ostreatus ve Stropharia coronilla) yörede toplanmakta ve besin olarak tüketilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Sarız (Kayseri) district. 364 macrofungi samples were collected during pediodical field trips between 2010 and 2012. Transfering the samples to the lab, they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary idendification processes, 53 taxa belonging to 6 orders, 22 families and 45 genera, within the divisions of Ascomycota and Basidiomycota, were determined. Two of the determined taxa belong to Pezizomycetes (1 Helvellaceae, 1 Morchellaceae) and 51 to Agaricomycetes (9 Agaricaceae, 7 Psathyrellaceae, 7 Strophariaceae, 4 Polyporaceae, 4 Tricholomataceae, 2 Inocybaceae, 2 Marasmiaceae, 2 Physalacriaceae, 2 Pleurotaceae, 2 Pluteaceae, 1 Bolbitiaceae, 1 Cyphellaceae, 1 Helvellaceae, 1 Hymenochaetaceae, 1 Incertae Cedis, 1 Lyophyllaceae, 1Meruliaceae, 1 Morchellaceae, 1 Paxillaceae, 1 Russulaceae, 1 Schizophyllaceae, 1 Stereaceae). Thirty two (%60,4) are edible, 13 (%24,5) are inedible and 8 (%15,1) are more or less poisonous. Seven of them (Agaricus campestris, Bovista plumbea, Calvatia gigantea, Lycoperdon molle, Pleurotus eryngii, P. ostreatus ve Stropharia coronilla) are collected and consumed in the region.