Dicle Üniversitesi kampüs topraklarının fiziko-kimyasal özellikleri ve verimliliği
  1. Tez No: 33458
  2. Yazar: HEJA CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Kampus alanı topraklarının fizik sel, kimyasal özellikleri ve verimliliği araştırılmıştır. Bu amaçla araştırma sahası toprakları, özellikleri bakımından homo jen olduğu kabul edilen 25 adet“örnekleme birimi”ne ayrılmıştır. Her ör nekleme biriminden alınan kompoze yüzey örnekleri üzerinde bazı fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Araştırma topraklarının ince bünyeli olduğu, organik madde ve fos forca fakir, normal kireçli, tuzsuz, hafif alkalin reaksiyonlu ve katyon değişim kapasitesinin yüksek olduğu saptanmıştır, özellikle toprağın fi ziksel yapısı ürünü sınırlandıran faktördür. Fiziksel özelliklerin iyi leştirilmesi ve bilinçli gübreleme ile verimlilik arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, physical and chemical characteristics and productivity of the soils within the Campus area of Dicle University were studied. With töis respect, the soils within the research area have been divided in to 25 sampling units, which are considered to be homogeneous in view of their characteristics. On the composed surface samples taken from each sampling unit, some physical and chemical analyses were carried out. It has been identified that the soil groups studied are of tenuous structure, calcareously normal, unsalted, slight alkaline reaction, poor inorganic contents and phosphore, and that cation variation capacity is high. The physical structure of soil, especialy, is the main factor, limiting the crops productivity. Therefore, ttirough the improvement of physical characteristics of soils and wisely fertilizing, the productivity may be enhanced.