Sıcak su kollektörü ile birleşirilmiş damıtma sistemi tasarımı
Design of a solar still integrated with the hot water collector
- Tez No: 334582
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjili su ısıtma sistemlerinde verim artışının sağlanması ve aynı anda damıtık su üretimi hedeflemiştir. Bu amaçla hazırlanan çalışmada sıcak su kollektörü ile birleştirilmiş damıtma sistemi tasarlanmış, deneyler yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan çalışmada, doğal ve cebri taşınımla çalışan güneş kollektörlerinde verim incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, tasarımı yapılan geleneksel damıtıcı ile geliştirilen damıtıcılarda günlük üretilen su miktarları belirlenmiştir. Daha sonra güneş enerjili sıcak su kollektörü ile birleştirilmiş damıtıcıların deneyleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Işınım, sıcaklıklar, verim, damıtık su miktarları gibi değişik parametreler Temmuz-Ekim 2012 tarihleri içinde belirtilen günler için değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda en yüksek verim değerinin cebri taşınımlı kollektörler ile elde edildiği, özellikle Ekim ayında öğle saatlerinde verim değerinin %77.98? lere ulaştığı belirlenmiştir. Ayrıca, damıtık su miktarı en fazla güneş kollektörü ile birleştirilmiş havuz tipi ve depo tipi damıtıcıda 7.92 lt/gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was to increase the efficiency of solar water heating systems and to enhance the production of distilled water at the same time. For this arm; a distillation system combined with hot water collector was designed. Some experiments were done and finally the results were discussed. The efficiency in natural and forced solar collectors was found out and compared to each other. In addition, the amount of daily-produced-water in the conventional type distillers and new-designed distillations. Then experiments were made on distillers combined with solar-energy water and the obtained results are presented. Various parameters such as radiation, temperatures, efficiency, and volume of distilled water are evaluated for the days indicated between July and October 2012. As a result of this study, it has been found out that the highest efficiency is obtained by using forced convection collectors and that the level of efficiency reached up to 77.98 % at noon in October. In addition, the highest volume of distilled water has been obtained as 7.92 liters per day in pool-type and store-type distillers combined with a solar collector.