Bir üretim hattındaki performansın yalın üretim teknikleri ile iyileştirilmesi
Performance improvement of a production line with using lean manufacturing technics
- Tez No: 334678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üretim sektöründe performans firmalar için çok önemlidir. Bu nedenle, üretim performansını arttırmaya ve performansı doğru ölçmeye yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir çoğu da yalın üretim ile ilişkilidir. Yalın üretim yaklaşımı, firmaların çok sık başvurduğu ve performans üzerinde etkili tekniklerden oluşmaktadır.Bu çalışmada, otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren bir firmanın üretim hattında yalın üretim teknikleri ile iyileştirmeler yapılmıştır. Belirli aralıklar ile uygulanan yalın tekniklerin sonuçları takip edilmiştir. Yalın uygulama sonucunda kalıp değiştirme süresi, çevrim süresi, toplam ekipman etkinliği gibi konularda olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Üretim hattında elde edilen veriler, atölye performansını değerlendirmede kullanılan parametreler yardımıyla ölçülmüştür. Bu parametreler ve belirlenen karar verme birimleri Veri Zarflama Analizi tekniği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance is very important for the firms in the manufacturing sector. For this reason, various studies are being made to increase the production performance and to measure the true performance. Many of these studies are related with lean manufacturing. Lean manufacturing approach is being applied more often by the firms and composed of the effective techniques on the performance.In this thesis, improvements were made by using lean manufacturing techniques for a production line of a firm that operate in the automotive sub-industry. The results of lean techniques applications were observed periodically. As a result of lean implementation were gained affirmative outcomes on several issues such as set-up time, cycle time and overall equipment efficiency. Data gathered from the production line was measured with evaluation parameters of the factory workshop. These parameters and the specified decision making units were assessed by the Data Envelopment Analysis.