İnsan servikovajinal epitel hücre-bakteri ilişkisinin ışık ve elektron mikroskobik incelenmesi
Light and electron microscopic observation of bacteria and human cervicovaginal epithelial cell interactions
- Tez No: 334716
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bakteriyel vajinozis fertil dönemde en sık görülen vajinit çeşitlerinden biridir ve başta Gardnerella vaginalis olmak üzere çeşitli anaerobik ve fakültatif anaerobik bakteriler tarafından oluşturulmaktadır. Bu enfeksiyonun en önemli tanı kriteri ise clue cell adı verilen üzeri kok ve kokobasiller ile kaplı skuamoz epitel hücreleridir. Çalışmamızın amacı ise clue cell tipi hücrelerde, bakteri epitel ilişkisini daha iyi anlamak, bakterilerin epitel hücrelere nasıl adezyon yaptığını gözlemlemek ve adezyon sonucu bakterilerin epitel hücre içine girip girmediklerini araştırmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda 200 hastadan servikovajinal örnek alınmış ve bu hastalar içinde Bakteriyel vajinozis (BV) enfeksiyonu açısından pozitif olan 7 (%3.5) hasta, çalışma grubu olarak seçilmiştir. Bakteriyel vajinozis tanısı, Papanicolaou boyama yöntemine göre boyanmış yaymalarda sitolojik sitolojik tanı kriterleri göz önüne alınarak verilmiştir ve çalışma grubunda yer alan tüm hastalarda (%100) clue cell tipi hücre ve serbest kok - kokobasil gözlenirken, laktobasil görülmemiş ve 2?sinde ( %28.57) nadir polimorfo nükleer lökosit görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bacterial vaginosis (BV) is the most common vaginit type in fertile age. Gardnerella. vaginalis and various anaerobic and facultative anaerobic bacteria cause this vaginit. In this infection, clue cell is the most important cytological finding. Clue cell is a squamous epithelial cell which is covered by cocci and coccibacilli. Our aim is to determine how bacteria adhere to epithelial cell and are whether invade the cytoplasm or not in clue cell. In this study, cervicovaginal smears were obtained from 200 patients and BV positive 7 (%3.5) patients were chosen for study group. BV was diagnosed in Papanicolaou stained smears by using cytologic criterias. In study group, every patient (%100) had clue cell and free cocci however non of them (%0) had lactobacilli and two of them (%28.57) had rare polimorfo nuclear leukocytes (PMNLs). By statistical analysis, there was a significant relation between BV and presence of clue cell and free cocci.