Material characterization by using high velocity modes
Yüksek hızlı dalgaları kullanarak malzeme tanımlaması
  1. Tez No: 33472
  2. Yazar: GÖKSEN GÖKSENİN YARALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. HAYRETTİN KÖYMEN, DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET YÜKSEK HIZLI DALGALARI KULLANARAK MALZEME TANIMLAMASI Göksen Göksenin Yaralıoğlu Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez yöneticileri: Dr. Hayrettin Köymen ve Dr. Abdullah Atalar Ağustos 1994 Akustik mikroskop zarar vermeden malzeme tanımlamalarında kul lanılan en güçlü gereçlerden biridir. Malzeme yüzeyinde uyarılan modlar, görüntülerdeki yüksek zıtlığı sağlar. Ancak, alışılmış merceklerin birden çok mod uyarma problemi vardir. Daha önce önerilmiş Lamb dalgası merceği ile bu güçlüğün önüne geçilebilir. Bu mercek, malzeme yüzeyini sadece bir geliş açısında aydınlatır. Bu tezde, yüksek hızlı modların Lamb dalgası merceği kullanılarak, yüklenmiş tek katmanlı malzeme tanımlama yetenekleri araştırılmıştır. Ku ramın geçerliliği, özel olarak hazırlanmış bir örnekten alınan deneysel ve ben zetim V(z) eğrilerinin karşılaştırılmasıyla kontrol edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Akustik mikroskop, zarar vermeden malzeme tanımlaması, Lamb dalgası merceği, yüksek hızlı modlar, V(z) eğrileri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATERIAL CHARACTERIZATION BY USING HIGH VELOCITY MODES Göksen Göksenin Yaralıoğlu M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin Köymen Co-supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar August 1994 Acoustic microscopy is one of the most powerful tools for non-destructive material characterization. Excited modes on the materials are responsible for the high contrast obtained in the images. However, conventional lenses suffer from multi-mode excitation. Lamb wave lens proposed earlier overcomes this difficulty. It insonifies material surface at only one incidence angle. In this thesis, material characterization ability of high velocity modes for loaded single layered materials by using Lamb wave lens is investigated. The validity of the theory is checked by comparing simulated and measured V(z) curves obtained from specially prepared sample. Keywords : Acoustic microscopy, non-destructive material characteriza tion, Lamb wave lens, high velocity modes, V(z) curves. m