Beyin glioma tedavisinde dosetaksel yüklü katyonik nanopartiküllerin tasarımı ve in vitro değerlendirilmesi
Design and in vitro evaluation of docetaxel-loaded cationic nanoparticles for brain glioma treatment
- Tez No: 334729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREM BİLENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Beyin tümörü neoplastik hücrelerin beyin içinde anormal gelişmesidir. Beyin tümörlerinin tedavisindeki en büyük problem kemoterapinin yetersiz kalmasıdır. Hücre kültürü çalışmaları kemoterapi ilaçlarının glioma hücreleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir fakat bu etki in vivo çalışmalarda görülmemektedir. Bu nedenle yeni ilaç taşıma stratejilerine ihtiyaç vardır ve nanopartiküller bu alanda umut vadeden sistemlerdir. Polikaprolakton (PCL) nanopartikül hazırlamada kullanılan FDA tarafından tedavi amaçlı kullanım için onaylı biyoparçalanır, biyouyumlu ve non-toksik bir polimerdir. Kitosan (CS) katyonik gruplar içeren lineer bir polisakkarittir ve antikanser, mukoadezif ve immünoadjuvan etkisi vardır. Ayrıca kitosan nanopartikül hazırlamada polimer ve kaplama materyali olarak da kullanılır. Bu çalışmada, beyin glioma tedavisinde cerrahi operasyonu takiben tümörün çıkartıldığı bölgeye implante edilerek kullanılmak üzere farklı polimerik nanopartiküllerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede PCL baz polimer olarak seçilmiş ve metoksi polietilen glikol-polikaprolakton (mePEG-PCL) kopolimerleri ve yüzey yükünü pozitif hale getirebilmek için de CS kaplamadan yararlanılmıştır. Çalışılan formülasyonların partikül büyüklüğü kullanılan polimerin tipine, hazırlama yöntemine ve diğer teknolojik parametrelere göre değişmekle birlikte 70-270 nm aralığındadır. Bu partikül büyüklüğü aralığı hücre içine giriş ve kanserli dokuda birikme açısından avantajlıdır. Model ilaç Dosetaksel tüm nanopartiküllere yüksek oranda yüklenmiştir. Yapılan hücre kültürü çalışmalarında ise boş nanopartiküller fare fibroblast hücrelerinde sitotoksisite göstermemiş, buna karşın dosetaksel yüklü formülasyonlar RG-2 sıçan glioma hücre hattına karşı yüksek sitotoksik etki göstermiştir. Özellikle CS-mePEG-PCL formülasyonu hem pozitif yüzey yükü hem de CS'ın antikanser ve immünojenik özellikleri nedeni ile ilacın çözeltisinden daha yüksek sitotoksisite göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brain tumor is an abnormal growth of neoplastic cells within the brain. The most common problem for treatment of brain tumors is the insufficiency of chemotherapy. Cell culture studies show that chemotherapy drugs are effective against glioma cell lines. However, the same effect didn?t occur at in vivo studies. Thus, developments of novel drug delivery strategies are necessary and nanoparticles are promising systems in this field. Polycaprolactone (PCL), which is used for nanoparticle preparation, is biodegradable, biocompatible and non-toxic polymer approved by FDA for therapeutic use. Chitosan (CS) is a linear polysaccharide. It contains cationic groups and has anticancer, mucoadhesive and immunoadjuvant effect. It is used for nanoparticle preparation as polymer or coating material. The aim of this study was to develop different polymeric nanoparticles to be applied as implants to the tumor site following surgical operation in brain glioma treatment. In this context, PCL was selected as base polymer and methoxy polyethylene glycol-polycaprolactone (mePEG-PCL) copolymers along with CS coating to render positive surface charge were used. Although the particle size of the formulations varied according to polymer type, preparation technique and other technological parameters, it varies in the range of 70 to 270 nm. This size is favorable in terms of cellular uptake and accumulation in tumor site. Modal drug Docetaxel (DOC) is highly loaded into all particle formulations. It was found that in the cell culture studies blank nanoparticles did not show any cytotoxic effect on mouse fibroblast cells, however DOC loaded nanoparticles demonstrated significantly high cytotoxic effect on RG-2 rat glioma cell line. CS-mePEG-PCL formulation in particular shows higher cytotoxicity than the drug solution itself due to its positive surface charge as well the anticancer and immunogenic effects of chitosan.