Meme kanseri tedavisinde paklitaksel yüklü polikatyonik ve anyonik siklodekstrin nanoküre formülasyonu ve in vitro değerlendirilmesi
Formulation of paclitaksel loaded polycationic and anionic cyclodextrin nanosphere for breast cancer treatment and in vitro evaluation
  1. Tez No: 334730
  2. Yazar: GAMZE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREM BİLENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Paklitaksel (PCX), meme kanserinde kullanılan, suda çözünürlüğü çok düşük ve stabilite sorunu olan bir antikanser ajandır. Bu nedenle ticari formülasyonlarında Cremophor® EL kullanılmaktadır. Bu sistemin nörotoksisite ve nöropati gibi ciddi yan etkileri vardır. Amfifilik siklodekstrinler kendiliğinden nanopartikül oluşturabilme yeteneğine sahip moleküllerdir. Bu özelliklerinden dolayı nano ölçekte ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı yüzey yüküne sahip amfifilik CD türevlerinden hazırlanan nanokürelerin in vitro özelliklerinin, hücresel etkileşiminin ve ilaç taşıma potansiyellerinin yanısıra yeni sentezlenen polikatyonik ßCDC6'nın nanopartikül eksipiyanı olarak etkinliğinin ve güvenilirliğinin literatürde ilk kez belirlenmesi ve PCX'in bu nanokürelerde stabil olarak enkapsüle edilmesidir. Negatif yüklü 6-O-CAPRO-ß-CD nanoküre, pozitif yüklü kitosan kaplı 6-O-CAPRO-ß-CD nanoküre ve ßCDC6 nanoküre hazırlanarak; partikül büyüklüğü dağılımı, zeta potansiyel değeri, ilaç yükleme etkinliği ve in vitro salım profilleri belirlenerek formülasyonlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Farklı parametrelerle polikatyonik ßCDC6 nanoküreler hazırlanmıştır. Uygun partikül büyüklüğü (
Özet (Çeviri)
Paclitaxel (PCX) is a well-known anti-cancer agent that has poor water solubility and poor stability displaying cytotoxic activity against breast cancer. The commercial formulation contains Cremophor® EL. However this vehicle causes severe side effects such as neurotoxicity and neuropathy. Amphiphilic cyclodextrins have the ability to form self-organizing nanoparticles spontaneously. Due to their properties they have been used for the development of drug delivery systems in nanoscale. The aim of this study was to determine the effect of in vitro properties of amphiphilic CD nanospheres with different surface charges on cellular interaction and drug loading capacity as novel polycationic ßCDC6 nanoparticle excipient, safety and efficacy and encapsulation of PCX stable physically. Negatively charged 6-O-CAPRO-ß-CD, pozitively charged chitosan coated 6-O-CAPRO-ß-CD and polycationic ßCDC6 nanospheres were formulated. Mean particle diameter, zeta potential, drug loading and in vitro drug release profiles were determined and compared with each other. According to different parameters polycationic ß-CDC6 nanospheres were prepared and in vitro characterization was performed. With the appropriate mean particle size(