Geliştirilmiş yerçekimsel arama algoritması
Improved gravitational search algorithm
  1. Tez No: 334829
  2. Yazar: NİHAN KAZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN DUYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Optimizasyon teknikleri birçok mühendislik probleminin çözümünde kullanılmaktadır. Son zamanlarda klasik optimizasyon yöntemlerine ek olarak sezgisel optimizasyon yöntemleri, verilen şartlar altında en iyi, optimum, sonucu bulmak için geliştirilmiştir. Yerçekimsel arama algoritması (YAA) sezgisel optimizasyon yöntemlerinden biridir.Yapılan bu tez kapsamında, YAA temel alınarak daha etkin, daha verimli ve daha hızlı optimizasyon algoritmalarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, nesnelerin deformasyonunda sıkça kullanılan kütle-yay sistemleri metodu incelenmiş ve YAA içine ekilmiştir. Ek olarak YAA metodu daha fazla yüzey taraması yapacak şekilde modifiye edilmiştir. Geliştirilen algoritmalar test edilerek, sonuçları YAA ile karşılaştırılmıştır. Yapılan testler sonucunda algoritmaların daha etkin ve daha verimli sonuçlar verdiği fakat daha yavaş çalıştığı gözlemlenmiştir.Anahtar Kelimeler Optimizasyon, GSA, MSS-GSA, Üye-Uydu Algoritması
Özet (Çeviri)
Optimization techniques are used to solve many engineering problems. Recently, in addition to the classical optimization methods, heuristic optimization methods have been developed to find the best, the optimum, result under the given conditions. Gravitational search algorithm (GSA) is one of the heuristic optimization methods.Within the scope of this thesis, it is aimed to develope GSA based optimization algorithms which are more effective, more efficient and faster. For this purpose, mass spring system (MSS) method that is widely used in deformation of the objects is investigated and integrated to GSA. In addition, GSA method is modified to make more surface scan. Developed algorithms are tested and the results are compared with GSA. As a results of the tests, it has been observed that the algorithms give more effective and more efficient results but run more slowly.Keywords Optimization, GSA, MSS-GSA, Member-Satellite Algorithm