Conflict kümelerin geometrisi
The geometry of conflict sets
  1. Tez No: 334864
  2. Yazar: ALİ BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZİZ ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezin amacı, düzlemde con‡flict kümelerin diferensiyellenebilirliğini ve eğriliğini incelemektir. Tezin ilk bölümünde Öklid geometrisi ve topoloji ile ilgili temel kavramlar verildikten sonra ikinci ve üçüncü bölümde düzlemde confl‡ict kümelerin önemli birkaç özelliği gösterilmiştir. Daha sonra confl‡ict kümelerin diferensiyellenebilirliği ve eğriliği ile ilgili teoremler kanıtlanmıştır. En son olarak uzaklığın etkisi Johnson-Mehl Modeli gösterilmiştir. ANAHTAR KELIMELER · : Conáict K¸meler, ÷klid Uzay¨, Egrilik
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to study the smoothness and curvature of confl‡ict sets of the distance function in the plane. In the fi…rst section part of the thesis,the fundamental concepts about Euclidean geometry and topology are given. In the second and the third parts of the thesis several important properties of con‡flict sets in the plane. Furthermore, some theorems about the smoothness and curvature of confl‡ict sets are proved. Finally, weighted distance function which is called Johnson-Mehl Model is shown. KEYWORDS : Conáict sets, Euclidean Space, Curvature