Spektroflorimetrik metotla insan serum albumin proteini ile diklorprop, karbofuran, amitrol ve dikuat arasındaki etkileşimlerin incelenmesi
Investigation of the interactions of dichlorprop, carbofuran, amitrol and diquat with human serum albumin protein by spectrofluorimetric method
  1. Tez No: 334865
  2. Yazar: İNANÇ SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, kan plazmasında en çok bulunan protein olan insan serum albumin (HSA) proteini ile diklorprop (DCP), karbofuran (CF), amitrol (AR) ve dikuat (DQ) pestisitlerinin etkileşimleri floresans ve senkronize floresans spektroskopisiyle incelenmiştir. Floresans ölçümleri 4 farklı sıcaklıkta (288,15 K, 298,15 K, 310,15 K ve318,15 K'de) gerçekleştirilmiştir. HSA-AR sistemi hariç diğer tüm HSA-pestisit sistemlerinde etkileşim gözlenmiştir. HSA-DCP, HSA-CF ve HSA-DQ sistemleri için Stern-Volmer sönümleme sabiti, sönümleme hız sabiti, bağlanma sabiti, bağlanma yeri sayısı ve termodinamik parametre (?H, ?S ve ?G) değerleri hesaplanmıştır.DCP'nin HSA proteinine bağlanması prosesinde sönümleme mekanizması statik sönümleme olarak tespit edilmiştir. HSA-DCP sistemine ait bağlanma sabitleri 288,15 K, 298,15 K, 310,15 K ve 318,15 K'de sırasıyla 7,48x103 M-1, 6,62x103 M-1, 6,36x103 M-1 ve 5,39x103 M-1 olarak bulunmuştur. Ayrıca, HSA üzerinde 1 adet DCP bağlanma noktası mevcuttur. HSA-DCP sisteminin termodinamik parametre değerlerinden bağlanma prosesinde elektrostatik etkileşimin etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. HSA- CF sistemi için çözelti sıcaklığının 288,15 K'den 318,15 K'e arttırılması ile bağlanma sabiti değerinin 3,38x103 M-1'den 1,29x103 M-1'e düştüğü ve bağlanma yeri sayısının az miktarda azaldığı gözlenmiştir. Termodinamik parametrelerin incelenmesiyle CF maddesinin HSA proteinine bağlanmasında hidrojen bağları ve van der Waalskuvvetlerinin etkin olduğunu anlaşılmıştır. HSA-DQ sistemi için 288,15 K ve 318,15K'de bağlanma sabiti değeri sırasıyla 4,04x103 M-1 ve 2,36x103 M-1 olarak hesaplanmıştır. Bu sistem için bağlanma yeri sayısı yaklaşık 1 olarak bulunmuştur. Ayrıca; termodinamik parametreler, DQ maddesinin HSA proteinine bağlanması prosesinin elektrostatik etkileşimlerle kendiliğinden gerçekleştiğini göstermiştir.ANAHTAR KELİMELER: İnsan serum albumin, dikloprop, karbofuran, amitrol, dikuat, floresans spektroskopisi.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions of human serum albumin (HSA) protein, the most abundant protein in human blood plasma, with dichlorprop (DCP), carbofuran (CF), amitrol (AR) and diquat (DQ) pesticides were investigated by fluorescence and synchronous flouroscence spectroscopy. Fluorescence measurements were carried out at four different temperatures (288.15 K, 298.15K, 310.15 K and 318.15 K). Fluorescence measurements proved that there were interactions between HSA and pesticides except HSA-AR system. Stern-Volmer quenching constant, quenching rate constant, binding constant, number of binding site and thermodynamic parameter (?H, ?S and ?G) values were calculated for the binding processes of HSA-DCP, HSA-CF and HSA-DQ systems.Quenching mechanism for the binding process of DCP to HSA protein was static quenching mechanism. Binding constants for HSA-DCP system at 288.15 K, 298.15 K,300.15 K ve 318.15 K were found to be 7.48x103 M-1, 6.62 x103 M-1, 6.36 x103 M-1 and5.39 x103 M-1, respectively. Furthermore, there was only one binding site for DCP on HSA protein. Thermodynamic parameters of HSA-DCP system showed that driving force for binding process was electrostatic interaction. As the temperature of solution was increased from 288.15 K to 318.15 K, a decrease from 3.38x103 M-1 to 1.29x103 M-1 in the binding constant of HSA-CF system was observed and the number of bindingsite decreased slightly. Upon investigation of thermodynamic parameters, the main driving force of HSA-CF complex formation was found to be hydrogen bonding andvan der Waals forces. At 288.15 K and 318.15 K, the value of binding constant for HSA-DQ system were calculated to be 4.04x103 M-1 and 2.36x103 M-1, respectively. For this system, the number of binding site was found to be 1 approximately. Additionally, thermodynamic parameters showed that the binding process of DQ to HSA protein occurs spontaneously under the influence of electrostatic interactions.KEYWORDS: Human serum albumin, dichlorprop, carbofuran, amitrol, diquat,fluorescence spectroscopy.