Approximation properties of a class of nonlinear singular integral operators
Lineer olmayan singüler integral operatorlerinin bir sınıfının yaklaşım özellikleri
  1. Tez No: 334924
  2. Yazar: MEHMET FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, yaklaşım teorisindeki lineer olmayan singüler integral operatörlerin birsınıfının yaklaşım özellikleri üzerine yapılan bir çalışmadır. Analizin temel problemlerindenbiri f gibi bazı kötü özelliklere sahip bir fonksiyona, daha iyi özellikleri olanbaşka bir fonksiyonla yaklaşmaktır.Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım giriş bölümüne ayrılmıştır. İkincib¨ol¨um kavramlar, tanımlar ve ayrıca ileriki c¸alıs¸malar ve hesaplamalar için gerekli olanStieltjes integrali ve sınırlı salınımlı fonksiyonlar hakkında temel bilgiler içermektedir.Üçüncü bölümde yaklaşım problemi hakkında bilgiler ve ileri ki bölümlerde gerekliolan bazı ¨onemli es¸itsizliklere ispatları ile birlikte yer verildi. Dördüncü bölümde iselineer olmayan singüler integrallerin noktasal yakınsaklıkları ve noktasal yakınsaklıkhızları farklı fonksiyon uzayları ele alınarak incelendi. Beşinci bölümde ise lineer olmayansingüler integral operatörlerinde değindiğimiz çekirdek örneklerine yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey on some approximation properties of nonlinear singular integraloperators in the approximation theory. One of the fundamental problems ofanalysis is to approximate a given function f in some sense or other by functions havingcertain properties, and generally, by functions which have ?better? properties thanf . It is to be expected that the better behaved functions are to be constructed from thegiven f by some smoothing operation on f itself.This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter contains concepts, definitions and also some fundamental informationsabout Stieltjes integral and bounded variations, which we need further studies andcalculations. In the third chapter, we give some informations about the approximationproblem and some important inequalities with their proofs. In chapter four, we studythe pointwise convergence and the rate of pointwise convergence of nonlinear singularintegrals by considering different functional spaces. In the last chapter, we give someexamples of kernels of the mentioned the nonlinear singular integral operators.