Taxonomy, distribution, and ecology of zooplanktons (crustacea) in trough waters of ankara
Ankara yalaklarındaki zooplankton (crustacea) taksonomisi, dağılımı, ve ekolojisi
  1. Tez No: 334925
  2. Yazar: ELİF BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU, YRD. DOÇ. DR. CEM AYGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yalaklar Türkiye'deki köylerde bulunan başlıca elemanlardan biridir. Kaynak sularından dönüştürülerek inşa edilirler. Şimdiye kadar yalak tür kompozisyonunu ve çeşitliliğini geniş bir biçimde inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Yalaklardaki zooplankton bilgisine katkı sağlamak için 22 Haziran ? 3 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Ankara'nın 17 ilçesinden rastgele seçilmiş 142 yalak ziyaret edilmiştir. Toplamda 11 Copepoda (sadece Cyclopoida ve Harpacticoida) ve 7 Cladocera türü belirlenmiştir. 18 zooplankton türünden 12 tanesi (Paracyclops chiltoni, Paracyclopsfimbiratus, Paracyclops imminutus, Tropocyclops prasinus, Diacyclops bisetosus, Acanthocyclops vernalis, Canthocamptus staphylinus, Attheyella crassa, Bryocamptus minutus, Macrothrix hirsuticornis, Oxyurella tenuicaudis, Moina macrocopa) Ankara için yeni kayıttır. P. imminitus 50 yıl aradan sonra Türkiye'den 3. kere rapor edilmiştir. Ağırlıksız Çiftli Grup Ortalama Analizi türleri ekolojik karakterlerine göre dört ana gruba ayırmıştır. Poisson Dağılım Analizine göre türler yalaklar arasında rastgele bir dağılım göstermektedirler (s2 / µ = 1.04). Kozmopolit karakterlerinden dolayı üç tür (M. hirsitucornis, E. serrulatus, ve C. sphaericus) en çok bulunan türlerdir ve sırasıyla 63, 29, ve 24 defa bulunmuşlardır. Diğer türler ile karşılaştırıldığında, bu türlerin ekolojik tolerans ve optimum değerleri, farklı çevresel değişkenlerin ortalama değerlerinden genelde yüksektir. Sonuçlar, yalakların zooplankton türleri için uygun ortam sağlayabileceği desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Troughs are one of the main components of villages in Turkey. They are constructed by converting from springs. Until now, there is no extensive study investigating trough species composition and diversity. In order to contribute the knowledge on the zooplanktons in troughs, 142 troughs were randomly visited from 17 counties of Ankara between 22 June and 03 July 2011. Total of 11 Copepoda, (only Cyclopoida and Harapacticoida) and seven Cladocera species were determined. Out of 18 zooplankton species, 12 of them (Paracyclops chiltoni, Paracylopsfimbiratus, Paracyclops imminutus, Tropocyclops prasinus, Diacyclops bisetosus, Acanthocyclops vernalis, Canthocamptus staphylinus, Attheyella crassa, Bryocamptus minutes, Macrothrix hirsuticornis, Ouxyurella tenucaudis, Moina macrocopa) are new records for Ankara. P. imminutus was reported for the third time in Turkey after about 50 years. Unweighted Pair Group Mean Averages (UPGMA) illustrated four main clustering groups of zooplankton based on ecological characteristics. Poisson Distribution Analyses showed almost random distribution of species among the troughs (s2 / µ = 1.04). With their cosmopolitan characteristics, three species (M. hirsuticornis, E. serrulatus, and C. sphaericus) are the most common species, and occurred from 63, 29, and 24 times, respectively. Comparing the other species, ecological tolerance and optimum values of these species were relatively higher than the mean tolerances for different environmental variables. Results support that troughs may provide suitable conditions for zooplankton species