Sunucuların Peltier modüller ile soğutulması sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of servers cooling system with Peltier modules
- Tez No: 334936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, bir sunucuya ait işlemci ve anakart üzerindeki sıcaklık değerleri ve sistemin performansı üç farklı soğutma sistemi kullanılarak incelenmiştir. Sırasıyla ısı yayıcı, su soğutma sistemi ve termoelektrik soğutucu olan Peltier kullanılarak işlemci ve anakart üzerindeki sıcaklık değerleri ve işlemcinin performans değerleri ölçülmüştür. Bu değerlere ulaşmak için birbirini doğrulayan 3 adet yazılım kullanılmıştır. Kullanılan yazılımlar ile sunucuyu sürekli iş yükü altında tam kapasite ile çalıştırmak suretiyle değişen iş yükleri ile bilgisayarın performansını hesaplamak ve bu çalışma süreçleri içerisinde bilgisayarın işlemcisi ve anakartı üzerindeki sıcaklık verilerini işlemek amaçlanmıştır.Sunucuya ayrı ayrı uygulanan her bir soğutma sistemi için, yazılımlar ile testler yapılmıştır. Yapılan testler sonucunda, sunucu sürekli iş yükü altında iken en etkin soğutma yönteminin termoelektrik soğutucu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca değişeniş yükleri altında yapılan performans testlerinde termoelektrik soğutuculu sistemin en yüksek performans değerine sahip olduğu nicel olarak ortaya çıkarılmıştır.Anahtar Sözcükler : Peltier modül, sunucu, soğutma, CPU, anakart.
Özet (Çeviri)
In this study, the temperature values and the performance of the system on the processor and the motherboard of the server were examined by using three different cooling systems. The temperature values of the processor and the motherboard, and the performance ratings of processor were obtained by using heatsink, water cooling and Peltier module as thermoelectric cooling systems respectively. To achieve these values, three different software validating each other were used.By the software executed, it was aimed to run the server under permanent workload at full capacity,to calculate the performance value of the server with varying workload and to track the temperature data on the processor and the motherboard during these operations.Some tests were performed by software for each cooling systems applied to the server. The performed tests implied that under continous workload, the thermoelectric cooling system is the most effective one. It was also uncovered thatviithe thermoelectric cooler has a superior performance rating during the tests performed under varying workloads.Key Word : Peltier module, server, cooling, CPU, motherboard