Basınç yöntemiyle küçük ölçekli güneş modülü tasarımı ve üretimi
The design and production of small scale solar module by pressure
- Tez No: 334935
- Danışmanlar: PROF. DR. ERZAT ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Trafik işaretleri ve sinyalizasyonu; sürücü, yaya ve araçlar için belli kurallar öngörülerek oluşturulmuş yapılardır. Bu yapılar, trafiğin kontrol edilebilmesinde düzen, güvenlik, yöneltme ve sorumluluk sınırlarının belirlendiği genel fonksiyonlar ile her bir işaretin ayrı anlam taşıdığı özel fonksiyonlardan oluşmaktadır. Günümüzde bu fonksiyonların, sürücü ve yayalar tarafından algılanabilirlik düzeyinin artırılması amacıyla LED ile aydınlatma yöntemlerinden yararlanılmaktadır.Bu çalışmada, LED teknolojisi kullanılan trafik işaretleri ve sinyalizasyonunda gerekli enerji ihtiyacını karşılayacak küçük ölçekli PV modüller tasarlanmıştır. Tasarlanan PV modüllerin yer ve mekandan bağımsız, her ortamda ve koşulda, bilgi ve tecrübe gerektirmeden üretimin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, PV modüllerin üretiminin gerçekleştirilebilmesi için bir laminasyon sistemi Solidworks'de tasarlanmış ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada vakum yöntemi ve basınç yönteminin uygulanabilmesi için mevcut sistem üzerinde elektriksel ve mekaniksel kısımlar oluşturulmuştur. PV modül üretiminde, vakum yönteminden elde edilen parametrik değerler, vakum yöntemi uygulanmaksızın, basınç yöntemiyle üretimin gerçekleştirilmesinde kullanılmıştır. Her iki yöntemin uygulanmasıyla elde edilen ürünler incelendiğinde, oluşturulan ölçütler doğrultusunda sonuçların birbirlerine yakın olduğu gözlemlenmiştir.Tasarlanan laminasyon sisteminin portatif ve kullanışlı olması amacıyla yola çıkılan bu çalışma, mevcut sistemlerde kullanılan vakum ve basınç yöntemlerinden yalnız basınç kullanılarak üretimin gerçekleştirilebileceğini göstermiştir.Anahtar Sözcükler : Güne? pili, PV modül üretimi, laminasyon sistemi, laminatör
Özet (Çeviri)
Trafic signs and signalizations are devices build specially for the safety of drivers, pedestrians and vehicles. These devices are formed not only for specified general functions such as, security, guiding and responsibility limits, designed to improve traffic control but also for private applications where each sign has a different meanings. At present, LED lighting methods are mostly used to increase the perceptibility level of these functions by the drivers and pedestrians.In this study, small scaled PV modules are produced to supply the energy to run the traffic signs and signalization devices that use LED lighting technology. It is aimed to design a procedure whereby production of PV modules could be realized under ordinary conditions by persons having no prior technical skill. With this goal, a simple to use, lamination system is designed using the Solidworks software program and produced. The electrical and mechanical parts are organized in such a manner that the lamination process could be effected either by using vacuum or high pressure. Both methods are used in preparing PV modules. Visual inspection and performance of modules prepared by either method showed no significant difference.However, the high pressure method provides an advantage since under ordinary conditions, it is easier to obtain high pressure, even mechanically. The designed lamination system is also light weight and portable.Key Word : Solar cell, PV module production, laminating systems, laminator