Farklı üst yüzey malzemeleri ile kaplanan ağaç malzemelerin yanma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of combustion properties of wood materials covered with different finishing materials
  1. Tez No: 334950
  2. Yazar: SABIR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. BURHANETTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ağaç malzeme insanların kullandığı çeşitli yapı malzemeleri içerisinde en eski olanlardandır. Çağımızın getirdiği teknik yeniliklere ve çok sayıda yeni malzemenin var olmasına rağmen sahip olduğu üstün özellikleri nedeniyle günümüzde de önemini korumaktadır. Ağaç malzeme bu özellikleri yanı sıra istenmeyen bazı özelliklere de sahiptir. Bunlardan en önemli olanı yanmasıdır. Ağaç malzeme bileşiminde karbon ve hidrojen içermesi nedeniyle yanmaya müsaittir. Ağaç malzemenin yanma özelliklerinin belirlenmesi, yapıda kullanım yeri ve amacına uygunluk bakımından önemlidir.Bu çalışmada Sarıçam, Doğu Kayını ve Ladin ağaçlarından elde edilen deney örnekleri çeşitli üst yüzey işlemlerine maruz bırakıldıktan sonra ASTM-E 69 esaslarına göre yanma özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, ağaç malzemelere,ecelak boya, sayerlak boya ve nano vernik gibi yangın geciktiricili üst yüzey malzemeleri ile üst yüzey işlemleri uygulanmıştır. Taslaklar hava kurusu rutubette (%12) ve 9x19x1016 mm boyutlarında hazırlandıktan sonra üst yüzey işlemleri uygulanmıştır. Örneklerin tam kuru özgül ağırlıkları, hava kurusu özgül ağırlıkları, katman kalınlığı miktarları ve ASTM-E 69 esaslarına göre yanma değerleri belirlenmiştir. Deneylerde; tam kuru özgül ağırlık (g/cm3), hava kurusu özgül ağırlık (g/cm3), vernik katman kalınlıkları (µm), ağırlık kaybı (%), açığa çıkan O2 (%), CO (ppm) ve NO (ppm), üst sıcaklık ve baca sıcaklığı değerleri (oC) belirlenmiştir.Yanma deneyleri sonunda; en düşük ağırlık kaybı Doğu Kayını ağaç malzemenin ecelak boyalı örneklerinde, en yüksek üst sıcaklık ve baca sıcaklığı değeri Doğu Kayını ağaç malzeme kontrol örneklerinde, en düşük O2 miktarı Doğu Kayını ağaç malzeme kontrol örneklerinde, en yüksek CO miktarı Doğu Kayını ağaç malzeme kontrol örneklerinde, en yüksek NO değeri Sarıçam ağaç malzemenin ecelak boyalı örneklerinde tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler : Ağaç malzeme, üst yüzey, vernik, yanma.
Özet (Çeviri)
Wood material is among the oldest building material that people used. Although there are lots of new techniques and various building materials, it is still very important in terms of its excellent features. Besides these features, wooden material has also some disadvantages. Among these disadvantages, the important one is combustion. It is tend to combustion since wooden material includes carbon and hydrogen in its blend. Defining the features of wooden material is important in terms of its field of usage and purpose.In this study, the samples obtained from pine, beech and spruce woods were studied in terms of their combustion qualities in accordance with the principles presented in ASTM-E-69 standards after those samples were exposed to impregnating and upper-surfacing processes. Ecelack paint, sayerlak paint and nano varnish fire-retardantcoatings upper surface process was applied. The drafts were impregnated under air-dry humidity (12%) and prepared with 9x19x1016 milimeter size, upper surface process was applied. Completely dry densitres, air-dry thickness, impregnation retention proportions, solid substance amounts of varnish, layer thickness and the combustion values of the samples in accordance with the ASTM-E 69 principles were determined. In the experiments, completely dry densitres (g/cm3), air-dry densitres (g/cm3), varnish layer thickness (µm), weight loss (%), O amount (%), CO (ppm) and NO (ppm), temperature values (?C) and temperatureof chimney values (?C) were identified.In combustion test, the highest value in mass reduction valueswas found in samples of oriental beech varnished with ecelack paint, the highest value in temperature and temperature of chimney was found in samples of oriental beech control, the lowest O2 value in temperature was found in samples of oriental beech control, the highest CO value in temperature was found in samples of oriental beech control, the highest NO value in temperature was found in samples of oriental pine varnished with ecelack paint.Keywords : Wood material, surface, varnish, combustion