Yapı endüstrisinde kullanılan ahşap malzemenin ekonomideki yeri ve gelecekteki ihtiyaç tahmini
The sector of construction wood industry's impact on economical growth and consumption forecast
- Tez No: 334949
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZÇİFCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İç Mimari ve Dekorasyon, Econometrics, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ahşap malzeme, dünyada çevreye ve enerji tüketimine duyarlı bir malzeme olarak, inşaat sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak ahşap, yapı elemanı olarak ülkemizde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu çalışmada; ülkemizde ahşap endüstrisinin geçmişi, sektörün yapısı ve sektörün sorunları ele alınmıştır. Bunun yanında sektör ile ekonomik büyüme arasındaki koentegrasyon ve nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Sektörün, gelecekteki ihtiyaçları karşılayıp karşılayamayacağının tespiti amacıyla ?Yapay Sinir Ağları? metodu ile gelecek tahmini yapılmıştır.Sonuç olarak; ekonomik büyüme ile ahşap endüstri sektörü arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu, bu ilişkinin kısa ekonomik şoklardan etkilendiği belirlenmiştir. Bunun yanında ekonomi büyüdüğünde ahşap sektörü üretiminin de büyüdüğü belirlenmiştir. Yapay Sinir Ağları metodu ile ahşap üretimi miktar tahmin modelinin, performans kriterleri oldukça güçlü bulunmuştur.Anahtar Sözcükler :Endüstride kullanÕlan ahúap, ekonomik büyüme, koentegrasyon, nedensellik, yapay sinir a÷larÕ
Özet (Çeviri)
Wood is intensely used in the world as a construction material, as it is environmental friendly and energy efficient. However, it is not widely used as a construction element in Turkey. In this study, the past of the wood industry, its structure and problems were studied. Apart from this, the causality and co-integration relations between the sector and economical growth were investigated. In order to identify if the sector could satisfy the future requirements or not, a future prediction was performed by ?Artificial Neural Networks? method.As a conclusion, it was determined that there is a long-term relation between wood sector and economic growth, which is affected from the short-term economic crises. The results of this study show that the production of wood sector grows with growing economy. The amount of the wood production was estimated by Artificial Neural Networks method in accepted value.Keywords : Wood utilized in the industry, economical growth, coentegration, causality, artificial neural networks.