Harşit Çayı Vadisi agregalarının alkali silika reaksiyonu bakımından incelenmesi
Determination of the alkali silica reactivity of the aggregates obtained from Harsit River Valley
- Tez No: 335027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİRİN KURBETCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Harşit Çayı Vadisi agregalarının alkali-silika reaktivite potansiyellerini belirlemektir. Tezin ilk bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmış, genel olarak alkali-agrega reaksiyonu anlatılmış, mineral ve kimyasal katkıların bu reaksiyon üzerindeki etkisi tanımlanmış ve reaksiyonun tespitinde kullanılan deney yöntemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışma verilmiştir. Örnekler, harşit çayı vadisinde bulunan agrega ocaklarından sağlanmıştır. Agregaların petrografik analizleri yapılmış, ASTM 1260 Hızlı Harç Çubuk Deneyi ve TS 2517 Kimyasal Yöntem ile alkali silika reaktiflikleri araştırılmıştır. Sonuç olarak Harşit Çayı vadisi agregalarının alkali-silika reaksiyonu potansiyellerinin olduğu söylenebilir. Fakat kesin bir yargıya varmak için beton prizma testi uygulamak ve gerekiyorsa mineral katkı maddeleri kullanarak reaksiyonu kontrol altına almak konusunda araştırmalar yapmak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine of the potential alkali-silica reactivity of the aggregates obtained from Harşit River valley. In the first chapter of the thesis, alkali-silica reaction is detailed, the effects of mineral and chemical admixtures on the alkali-silica reaction is described and the experimental methods used in the determination of the reaction are discussed. The second chapter, experimental work is given. Samples were obtained from the aggregate quarries located in Harşit river valley. The reactivity of aggregate are examined according to TS 2517 chemical method, ASTM C 1260 accelerated mortar bar method and petrographic analysis. As a result, the aggregate obtained from Harşit River may considered to be potentially alkali silica reactive. To be more conclusive, it could be suggested to make concrete prisms tests and perform experimental work using mineral additives to control the ASR, if needed.