Birinci Dünya Savaşı'nda Harşit Savunması
Harşit Defence in World War I
- Tez No: 553183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin savaşa girdiği ve Ruslarla yaptığı mücadele Kafkas (Doğu) Cephesinde gerçekleşmiştir. Rusların tarihi emellerini bertaraf etmek, 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşlarında kaybedilen yerlerin geri alınması ve Türk dünyası ile birleşmenin hedeflendiği bu cephede, son savunma hattı ise Harşit Vadisi'nde gerçekleştirilmiştir. Rusların Temmuz 1916'da Harşit Çayı'na dayanması ve 1918 yılı başına kadar işgal ettiği bölgede, istediği sonucu alamamasında Harşit Savunmasının önemli bir yeri bulunmaktadır. Harşit Savunmasında Ruslara karşı 3'üncü Orduya bağlı birlikler görev almıştır. Rusların zorlu Karadeniz coğrafyasında istediği gibi hareket edememesi, gerek kendi iç çalkantıları ve gerekse Türk Ordusunun Harşit'i son savunma hattı olarak belirlemesinden kaynaklanmaktadır. Buradaki Türk birlikleri Harşit Vadisi'nde oluşturduğu savunma hatları ile burayı son ana kadar savunup Rusları Harşit Çayı'nın batısına geçirmemişlerdir. Vadi boyunca dağlar, tepeler ve yaylalar istihkâm ve mevzi alanları ile dolu olup halen tarihe tanıklık etmektedir. Harşit, bu anlamda toprağı kanla sulanmış vatan parçasıdır. Böylece burada harekât kabiliyetini kaybeden Rusların Batı'ya ulaşması gerçekleşememiş ve hedefleri ve siyasi emelleri Harşit Çayı'nın sularında kaybolup gitmiştir.
Özet (Çeviri)
In World War 1 , Ottoman Empire battled against the Russian in Caucasian (Eastern) front. In this front in which Ottoman Empire aimed at eliminating the historical desire of the Russian,recapturing the places lost in 1877-1878 Ottoman Russian wars known as the '93 war and uniting with Turkish World, the last line of defence happened in Harşit valley. The Russian reached Harşit Stream in July 1916. However, Harşit defence played an important role in their failure in the region they occupied until the beginning of 1918. The troops under the command of the 3rd Army served against the Russian in Harşit defence. The Russian could not move on as they wished through challenging Black Sea area.This was both because of their inner turmoil and because of the fact that Turkish Army determined Harşit as the last line of defence.The Turkish troops there defended Harşit Valley till the last moment with the line of defence they settled.Thus, they did not let the Russian move to the West side of Harşit Stream. The mountains, hills and highlands along the valley are full of fortress and position areas and they still witness to the history.In this sense, Harşit is a part of homeland the soil of which is blood-soaked. As a result, The Russian lost their operational capability there, could not reach to the West and their goals and political desires disappeared in Harşit streams.