Türkiye kadastrosunun mevcut durumu ve çok amaçlı kadastroya yönelik yeni yaklaşımlar
Structure of Turkish cadastre and new approach for multi purpose cadastre
  1. Tez No: 335043
  2. Yazar: OKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kadastro, Dünya'da ilk ortaya çıktığı tarihten itibaren yaşanılan dönemin ihtiyaçlarına göre amaç ve içeriği değişime uğramıştır. Ekonomik gerekçelerle başlayan süreç, taşınmazların ticari mal olarak ekonomiye katkı verdiği ve hukuki güvence altına alındığı sistemlere dönüşmüştür. Bu tarihlerde Türk Kadastro Sistemi, mülkiyet haklarını öne çıkaran“hukuki kadastro”yapısında tesis edilmiştir. Ancak içerik olarak sadece hukuki kadastro verilerine sahip olan bu sistem, günümüzde, tarım politikalarına yön verilmesi, ekonomik girdi sağlanması, çeşitli mühendislik projelerinin yürütülmesi gibi sürdürülebilir kalkınma için gerekli, taşınmaza dayalı verileri tam olarak sağlayamamış ve sınır kadastrosundan öteye geçememiştir. Bu tez çalışmasında; kadastronun mevcut teknik ve hukuki sorunları, kadastro yenileme çalışmalarının gelecekteki ihtiyaçlara hangi oranda cevap vereceği, çok amaçlı kadastro yapısının ihtiyaçları ve içeriğinin nasıl zenginleştirilebileceği ortaya konmuştur. Bu amaçla bu tez çalışmasında örnek bir köyde taşınmazların alt parsel düzeyinde ölçülmesi ve tarımsal sınıflamaya tabi tutulması çalışmaları yapılarak bulguları sunulmuştur. Sonuç olarak; yürütülen yenileme çalışmalarının gelecekte kadastrodan beklentileri karşılamayacağı, bunun yerine yetkisi, içeriği ve kapsamı genişletilmiş, arazi yönetimine hizmet eden çok amaçlı kadastroya yönelik bir sisteme ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim and content of Cadastre concept has ever been experienced change in accordance with the needs of the age involved since it was first emerged in the World. This process which begun based on economical reasons has turned into systems in which real properties contribute to economy as commodities and therefore their existence are ensured by legally registering them. During this stage, Turkish Cadastral System was established in the form of ?Judicial Cadastre?, which respects/highlights property rights. However, this system which contains only judicial cadastre data as its basic content has not recently provide data related to real property required for sustainable development initiatives such as guiding agricultural policy, providing economical input and carrying out varying engineering projects, and has not developed beyond boundary cadastre. In this study; existing technical and judicial problems of cadastre, potentials of cadastral renewal work in meeting future needs, how the content of multipurpose cadastre may be enriched and the requirements for that are presented. For this aim, findigs are presented by conducting surveying and agricultural classification work on sub parcel basis on properties in a village selected as the study area for this study. As a result, it is emheissed that current cadastral renewal works will not meet future expectations from cadastre, that a system which has extended authorisation, content and scope, which surves for land management, and which is based on multipurpose cadastre concept is reqired.