Sinop Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Bölgesi'nde doğal olarak yayılış gösteren saf Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky.)ormanlarında bazı ekolojik faktörlerin ağaçların gelişimi üzerine etkisinin araştırılması
Effects of some ecological factors on tree growth of naturally distributed pure Oriental beech stands (Fagus orientalis Lipsky.) in Sinop Directorate of Forestry
  1. Tez No: 335044
  2. Yazar: RECEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma kapsamında Sinop Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Bölgesi?nde doğal olarak yayılış gösteren safdoğu kayını (Fagus orientalis Lipsky.) ormanlarında bazı ekolojik faktörlerin ağaçların gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır, patolojik idare süreleri belirlenmişve özçürüklüğü yaşı üzerinde etkili olan faktörlerin neler olduğu ortaya konulmuştur. Araştıma kapsamında, arazide seçme örnekleme yöntemiyle 98 adet örnek alan alınmıştır. Herbir örnek alanda fizyografik, edafik, klimatik ve biyotik faktörler belirlenmiştir. Herbir örnek alanda toprak profilleri açılmış ve horizanlara göre toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örnekleri üzerinde toprak türü, pH, organik madde, tekstür, vb. gibi analizler yapılmıştır. Ayrıca, her bir deneme noktasında alanı temsil edecek şekilde 3 adet olmak üzere toplamda 294 adet ağaç kesilerek gövde analizi yapılmış ve bonitet sınıfları ile özçürüklüğü başlama yaşları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Sinop O.İ.M. sınırları içerisindeki saf doğu kayını (Fagusorientalis Lipsky.) ormanlarında alt kuşakta (0-800 m) ortalama mutlak idare süresi 87 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 60; üst kuşakta (800-1200 m) ortalama mutlak idare süresi 90 yaş ve ortalama özçürüklüğü başlama yaşı 87 olarak belirlenmiştir. Arazi ve laboratuar analizleri soncunda elde edilen veriler ile bonitet endeksi ve özçürüklüğü arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmek amacıyla yapılan istatistik analiz sonucunda; bonitet endeksi ile Btsh org. madde., yükselti, Ah org. madde, Btsh org. madde arasında pozitif, Btsh horizon kalınlığı ve bakı arasında ise negatif ilişki bulunurken, özçürüklüğü ile Btsh org. madde., Btsh kil, Btsh pH, Btsh EC, Cv horizon kalınlığı, Cv pH, Cv EC arasında ise pozitif ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pure Oriental Beech (Fagus orientalis Lipsky.) stands which naturally distributed in Sinop directrorate of Forestry were subject of this study. Effects of some ecological factors on growth were investigated. Study area is located in Middle Black Sea region. Sampling method for this study was selection-sampling on terrain. 98 samples were taken in this way. Physiographic, edafic, climatic and biotic factors were analyzed for every sampling area. Soil profiles were opened and soil samples were taken according to soil horizons. Analyses, such as texture, pH, organic matter, available water capacity, were made on samples. Also, in order to determine site index based on stem analysis, 3 trees from per study site, total of 294 trees, were cut down. Results of the study showed that rotation length for pure oriental beech stands in lower zones (0-800m) was 87 years and mean age for heartrot strating age was 60 years while higher zones had mean rotation length of 90 years and mean heart rot starting age of 87. Statistical analyses were made to determine the relation between results of the analyses. There were positive relations between site index, Btsh horizon organic matter, altitude, Ah horizon organic matter, Btsh horizon organic matter while heartrot, Btsh horizon organic matter, Btsh horizon clay-pH-EC, Cv horizon thickness-pH-EC had positive relations. Btsh horizon thickness and aspect had a negative relation.