Sayısal genlik modülasyonu için çok düzeyli kodlayıcıların tasarımı
  1. Tez No: 33514
  2. Yazar: ALİ YAŞAR ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT AYGÖLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, çok düzeyli kodlama ve çok aşamalı kod çözme tekniği incelenmiş, bu teknik sayısal genlik modülasyonuna (M-.AM) uygulanmıştır. M=4 ve M=8 genlik düzeyleri için 2 ve 3 düzeyli Imai ve Hirakawa tipi kodlayıcılar tasarlanarak, kodlamasız ilişkin modülasyon türlerine göre 3-5 dB arasında, Ungerboeck tipi kafes kodlayıcılara göre ise 2 dB'ye varan kodlama kazançları sağlanmıştır. Diğer yandan kodlamasız duruma göre yaklaşık 5 dB'lik bir kazanç için Ungerboeck tipi kafes kodlayıcıların kod çözme karmaşıklıkları 128 iken, çok düzeyli kodlama ile bu karmaşıklık delikli katlamalı kodlarla 10' a kadar düşürülebilmektedir. Temel bant veri iletişiminde iletilecek işaretlerin güç spektrumlarının, hattın spektral karakteristiklerine uydurulması istenir. Bu amaca yönelik olarak bu tezde, doğru akım bileşeni içermeyen, alçak frekanslarda düşük genlikli spektral bileşenlere sahip, iki düzeyli 4-.AM hat kodları tasarlanmıştır. Bu kodların spektral analizleri gerçekleştirilmiş ve literatürde bilinen bir hat koduyla karşılaştırılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, multilevel coding and multistage decoding methods are investigated and applied to the digital amplitude modulation (M-AM). 2 and 3 level Imai-Hirakawa type of coders are designed for M=4 and M=8, and 3-5dB coding gain respect to uncoded modulation, and up to 2dB gain respect to Ungerboeck type of trellis coders, are obtained. On the other hand, while the decoding complexity of the Ungerboeck type of trellis coders is 128 for 5dB coding gain respect to uncoded case, this complexity is reduced up to 10 by using punctured convolutional codes. In baseband data communication, the power spectrums of the transmitted signals are to be matched to the spectral characteristics of the channel. For this purpose, in this work, two-level 4-i\M line codes are designed, which have spectral components with no dc component and low amplitude in low frequencies. The spectral analysis of these codes are realised and the power spectrums are compared to a line code appeared in literature. vxx