Kardan-Oldham tümlemesi
- Tez No: 33513
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, oldham, kardan kavraması incelenerek ve bu iki kavrama birleştirilerek yeni bir kavrama bulunmaya çalışıldı. Oldham kavraması makine parçalarının konstrüksiyonunda, paralel eksenleri arasında a gibi mesafe olan millerin moment iletiminde kullanılır. Kardan kavraması ise yine eksenleri arasında a gibi bir açı olan millerin moment iletiminde kullanılır. Kardan-oldham kavraması ise aralarında hem paralel eksenleri arasında a gibi bir mesafe olan, hem de a gibi bir mesafe olan makine parçalarının moment iletiminde kullanılır. Oldham-kardan kavraması iki mil ve üç diskten oluşur. Biz millerden birini giriş, diğerini ise çıkış mili olarak kullanırız. Disklerden biri ise giriş mili üzerine, diğeri çıkış mili üzerine monte edilir. Üçüncü disk ise giriş ve çıkış milleri arasın da girinti ve çıkıntılarla bağlanır.
Özet (Çeviri)
In this work. We were to deal with oldham, kardan and Oldham-Kardan coupling. The oldham coupling is a machine component designed to transmit torque between safts having parallel displacement (a), and the kardan coupling is a machine component designed to transmit torque between shafts having unpar- allel displacement (a). The oldham-kardan coupling is a machine component designed to transmit torque between shaft having parallel (a) and unparalle (a) displacement. The oldham-kardan coupling consist two shaft and three discs. We use one of the shaft input, the other of the shaft output. At one side the outerdisc is con nected to the input and at the other side to the output. The third disc is situated between the input and output discs and connected to them by the links.