Relüktans motorlarda magnetik alan dağılımın incelenmesi
Investigations of magnetic field distribution in reluctance motors
- Tez No: 33524
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KÜRÜM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi RELÜKTANS MOTORLARDA MAGNET İK ALAN DA?ILIMININ İNCELENMESİ Zeki OMAÇ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1994, Sayfa: 92 Anahtarlı relüktans motorlar (ARM); stator kutuplan üzerindeki toplu sargılan, sargısız rotor yapısı, basit ve sağlam olması, az elemanlı basit elektronik kontrol devresi ve yüksek hız uygulamaları gibi üstünlükleri yüzünden son yıllarda endüstri mühendislerinin ve araştırmacıların dikkatlerini üzerine toplamaktadır. Bu çalışmada, endüstride kullanımı hızlı bir şekilde artmakta olan ARM'nin Sonlu Elemanlar Yöntemi ile analizi yapılarak magnetik alanIV dağılımı incelendi. Bu çalışmada statorunda 12 kutup ve rotorunda 8 kutup bulunan bir ARM kullanıldı. Geliştirilen sonlu elemanlar yönteminde ARM'nin stator ve rotor saç paketlerinin B-H arasındaki nonlineerliği uygun şekilde hesaplamalara katıldı. Bir rotor adımı aralığında ARffnin rotorunun dokuz değişik konumu için tüm çözüm bölgesi uygun şekilde üçgen elemanlara bölünerek çözüm bölgesindeki her bir düğümün vektör potansiyel değerleri bulundu. Bu değerlerden faydalanarak her bir üçgen elemanın magnetik akı yoğunluğu değerleri, enerji, koenerji, akı, moment ve kuvvet hesaplandı. Bilgisayar yardımı ile magnetik alan dağılımı çizdirildi. Hesaplanan teorik sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Anahtarlı Relüktans Motor, Sonlu Eleman Metodu, Magnetik Alan Dağılımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS OF MAGNETIC FIELD DISTRIBUTION İN RELUCTANCE MOTORS Zeki OMAÇ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electricial and Electronics Engineering 1994, Page: 92 İn recent years, the switched reluctance motors (SRM) undertake attentions of Engineers and Researchers, because they have advantages as concentrated windings on the stator poles, no windings on the rotor struction, and simple rugged construction. Also SRM need a simple electronics control circuit with minimum component to be drived in both low and high speed applications. İn this study, the SRM which its use in industry is getting high, was analyzed by using the finite element method, and its magnetic fieldVI distrubition was investigated. A SRM with twelve poles on the stator and eight poles on the rotor was used for the investigation. in this thesis,developed by using the finite element method, the nonlinearity of the B-H curve of the stator and rotor's iron stacks was taken into account properly in the calculations, for nine different position of the SRM's rotor, the solution zone was divided in to convenient triangular elements, and the vector potential values of each node in the solution zone were founded. From these vector potential values energy, coenergy, flux, tork, force, and each triangular element's magnetic flux density values were calculated. The magnetic field distribution was drawn by using a computer. For evulating of the thesis, calculated results have been compared with measured reasons. KEY WORDS: Switched Reluctance Motor, Finite Element Method, Magnetic Field Distribution