Laser bağlantılı iç perde takviyeli hibrid gemi şaftının bilgisayar destekli dayanım, deformasyon ve ömür analizi
Strength, deformation and life analysis of internal curtain supported laser connected hybrid shafts
  1. Tez No: 335268
  2. Yazar: SERCAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, laser bağlantılı iç perde takviyeli hibrid gemi şaftlarının dayanımı, deformasyonu ve ömür analizi incelenmiştir. Bu incelemede, gemi şaftı boyu 7,795 m, şaft dairesel enine kesiti dış çapı 0,448 m, burulma momenti 690 731 Nm olarak ankastre alınmıştır. Daha sonra, dolu şaft ve 0,014 m iç çap olacak şekilde boşaltılmış şaft için burulmaya göre emniyet faktörü hesaplanmıştır. Ardından, dolu ve boş şaft, ağırlığın yayılı yük olması, ağırlığın şaft ortasında topaklanmış olarak etkimesi, şaftın iki montaj yatağının ankastre olması ve şaftın iki montaj yatağının silindirik mesnetli olması durumları ANSYS paket programında analiz edilmiş ve emniyet faktörleri, deformasyonlar ile yorulma ömürleri hesaplanmıştır. Bu incelemede, içi boş şaftın daha emniyetli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ek olarak, mesnetler ankastre ve ağırlık yayılı alınarak, şaft boş iç çapı 0,16 m ve 0,30 m için analizler tekrarlanmış, 0,5 m ile 1 m aralıklarla içi boş rondelalar enine doğrultuda yerleştirilerek emniyet faktörleri, yorulma ömürleri ve deformasyonlar hesaplanmıştır. Son olarak da, şaftın et kalınlıkları 3 cm, 5 cm ve 7,4 cm alınarak, 0,5 m, 1 m ve 1,5 m aralıklarla enine destek atılarak ve istavroz şeklinde takviyelerle emniyet faktörleri, yorulma ömürleri ve deformasyon analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, içi boşaltılmış şaftın çeşitli elemanlarla desteklenildiğinde, dolu şafttan daha emniyetli olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, laser associated iner curtain reinforced hybrid vessel shafts strength, distortion and life analysis is examined. In this review, ship shaft length of 7,795 m, the outer diameter of the shaft of circular cross-section 0.448m, torsion 690731 was built in Nm. Then, the full internal diameter shaft and 0,014m the safety factor is calculated based on the torsion shaft to be emptied-truck. Then, the full and empty shaft, the weight to be distributed load, the weight in the middle of the shaft the action of agglomerated, two mounting shaft bearing and the shaft to be built ANSYS is supported cyclindrical bearing assembly program two states and safety factors have been analyzed, with the fatigue life and deformations calculated. In this examination, prove to be more reliable extraction of the hollow shaft had been. In addition, the bearings and the weight distributed on the built-in, the iner diameter of the hollow shaft 0.16 m and 0.30 m for the analysis was repeated at intervals of 0.5 m to 1m hollow safety factors in the transverse direction by placing was hers, fatigue life, and calculated deformations. Finally,the wall thickness of the shaft 3 cm, 5 cm and 7.4 cm on the 0.5 m, 1m and 1.5 m intervals by removing the cross support and crosshead reinforcement in the form of safety factors, fatigue life and deformation analyzes were conducted. As a result, the various elements in the shaft is supported and it has been shown to be safer than the shaft.