Farklı deneme desenlerinde kovaryans analizi uygulamaları
Applying of covariance analysis on different experimental designs
- Tez No: 335322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, farklı deneme desenleri üzerinde varyans ve kovaryans analizinin etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, oluşturulan yapay veri seti sırasıyla tesadüf parselleri, tesadüf blokları, latin karesi ve tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme tertibinde uygulanarak, kovaryans analizi varyans analizi ile karşılaştırmalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Kovaryans analizi, varyans analizi ve regresyon analizi tekniğinin birlikte uygulanmasıyla oluşan bir analizdir. Bu tekniğin uygulanması ele alınan deneme tertibine göre farklılık gösterse de tüm deneme tertiplerinde kovaryans analizi uygulanabilmektedir. Bu analiz homojen olmayan materyalleri alt bloklara bölerek veya bir yardımcı değişken (ortak-eş değişken) (concomitant-covariate variable) belirleyerek daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesine imkan sağlamakta ve denemelerde hassasiyeti artırmak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada tüm deneme desenlerinde hata varyans oranının kovaryans analizinde varyans analizine kıyasla daha düşük değerler aldığı tespit edilmiştir. Hata varyans oranının azalması, elde edilen sonuçların güvenilirliğini artırması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study conducted in order to determine the effectiveness of the analysis of variance and covariance on the different experimental design. For this purpose, comparative analysis of covariance analysis of variance try to explain, while the created artificial data set applying to randomized plot, randomized block, latin square, and randomized plot factorial experiment design respectively. Analysis of covariance is an analysis which consists of analysis of variance and regression technique used together. Although the application of this technique consists of different experiment design analysis of covariance can be applied to all experimental design. This analysis used by dividing non-homogeneous materials to sub-blocks or a co-variable (concomitant variable-covariates) to obtain more reliable results and experimental design to increase sensitivity of experimental design. In this study, in all experimental design covariates error variance ratio was determined that lower values compared to analysis of variance. The decrease of error variance ratio is significant in terms of increasing reliability of findings.