Yasak geçişler
Forbidden transitions
  1. Tez No: 335323
  2. Yazar: DUYGU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, en zayıf bağlı elektron potansiyel model teori ilk kez yasak geçişlere uygulanmıştır. Mg II (Bir kez iyonlaşmış magnezyum) için elektrik kuadropol geçiş olasılıkları ve Fe IV (Üç kez iyonlaşmış demir) için manyetik dipol geçiş olasılıkları hesaplanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen elektrik kuadropol ve manyetik dipol geçiş olasılığı sonuçları literatürdeki diğer teorik sonuçlarla karşılaştırılmış ve iyi bir uyum elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the weakest bound electron potential model theory has been applied to forbidden transitions for the first time. Electric quadrupole transition probabilities for Mg II (singly ionized magnesium) and magnetic dipole transition probabilities for Fe IV (three times ionized iron) were calculated. The electric quadrupole and magnetic dipole transition probability results obtained from this study compared with other theoretical results in the literature and good agreement was obtained.