Taşınabilir medikal bir soğutucu tasarımı ve yapay zekâ ile kontrolü
Design of portable medical cooler with artificial intelligent control
  1. Tez No: 335332
  2. Yazar: MEHMET OKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz modern bilgi çağında teknolojinin ve sanayinin gelişmesi fakat buna karşın enerji kaynaklarının yavaş yavaş azalması insanoğlunu yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Bilim insanları yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş ışığı, rüzgâr, akan su (hidrolik güç), biyolojik süreçler ve jeotermal enerjiden daha çok nasıl yararlanılır bunu araştırmaya başlamışlardır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte soğutucu teknolojisinde de büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Yeni yöntemlerin gelişmesiyle birlikte her ihtiyacı karşılayacak özel soğutucular üretilmeye başlanmıştır. İnsanoğlu soğutmaya ve bu ihtiyacını gidermeye M.Ö. 1000'li yıllarda başlamış, ilk elektrikli soğutucu 1914 yılında icat edilmiş ve o günden bu güne soğutucu alanında çok büyük yollar alınmıştır. Her alanda olduğu gibi medikal alanda da soğutuculara büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Medikal alanda soğutucular daha hassas cihazlar olup bu sektörde büyük önem arz etmektedir. Aşı, kan, serum, organ gibi insanlar için önemli olan medikal ürünlerin hastalara zamanında ve bozulmadan ulaştırılması medikal soğutucuların önemine işaret etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; peltiyer, güneş pili ve kuru akü kullanılarak aşı, kan serum, organ vb. medikal ürünlerin saklanmasını ve taşınmasını sağlayan hibrit yapıya sahip taşınabilir medikal bir soğutucu tasarlamaktır.
Özet (Çeviri)
The fact that technology and industry develop day by day whereas the energy sources gradually decrease led mankind to find new recyclable energy sources in today's modern era of information. Scientists began to study on sunlight, wind, river (hydro-power), biological processes and geothermal as a means of providing more energy. Throughout the development of technology there has been great advance in the cooling techniques. With the help of these advanced techniques some special coolers are now being produced. Mankind has started cooling and got rid of the need of cooling in years of about 1000 BC. The very early electric cooler was invented in 1914 and from that time on man has covered a remarkable distance on this way. As in every field of life coolers are needed in the field of medical. Coolers designed to be used in medical areas are far more sophisticated and of great importance for this sector. Some medical elements as vaccine, blood, serum and organ (during the donation of human organs) show how important a duty is to transport these items on time and without deforming. The aim of this thesis study is to design a portable medical hybrid cooler by assembling peltier, solar battery and dry accumulator in order to protect and transport some medical elements such as; vaccine, blood, serum and organ.