Fenilazo türevi benzo[c]sinnolin temelli yeni bir polimerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of a novel phenylazo derivative benzo[c]cinnoline based polymer
- Tez No: 335333
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, 7-fenilazo-3,8-diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit monomerinin ilk defa elektrokimyasal polimerizasyon yöntemiyle indiyum kalay oksit kaplanmış cam yüzeyinde elektro-polimerleştirilmesi ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Polimerizasyon döngüsel voltametri yöntemiyle gerçekleştirilmiştir ve polimerizasyona gerilim tarama aralığının, tarama hızının, monomer derişiminin ve döngü sayısının etkisi incelenerek poli(7 fenilazo-3,8-diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit) sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerin karakterizasyonu elektrokimyasal yöntemlerle, Fourier dönüşümlü infrared spektrofotometresi ve taramalı elektron mikroskopu teknikleri kullanılarak tamamlanmıştır. 7 fenilazo-3,8-diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit? in elektrokimyasal polimerizasyonu tetra bütil amonyum perklorat-asetonitril destek elektrolit-çözücü sisteminde sürekli gerilim taraması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Üretilen polimer filmin elektriksel iletkenliği ise dört nokta iletkenlik ölçüm sistemiyle ölçülmüştür. Döngüsel voltametri ve UV-vis bölge spektrofotometresi yöntemleri ile monomerin ve polimerin elektrokimyasal davranışı ve redoks tepkimeleri incelenmiştir. Ayrıca, bu iki yöntem birarada kullanılarak sürekli gerilim taraması yöntemiyle üretilen polimer filmin elektrokromik özellikleri, spektroelektrokimya ve kolorimetri çalışmaları ile incelenmiştir. Bütün çalışmalar sonucunda poli(7 fenilazo-3,8-diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit)? in elektrokromik özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, 7-phenylazo-3,8-diaminobenzo[c]cinnoline-5-oxide polymer monomer was synthesized on indium tin oxide coating glass surface by using electrochemical polymerization and investigated its electrochromic properties firstly. Polymerization was completed by using cyclic voltammetry method and the effect of potential scan range, monomer concentration, scan rate, number of cycles. The characterization of poly(7-phenyazo-3,8-diaminobenzo[c]cinnoline-5-oxide) was completed by using electrochemical techniques, Fourier transform infrared spectroscopy and scanning electron microscope techniques. Electrochemical polymerization of 7-phenylazo-3,8-diaminobenzo[c]cinnoline-5-oxide in the presence of tetra-n-butil amonyum perklorat-acetonitril solvent-electrolyte couple was achieved via potentiodynamic method. Electric conductivity of polymer film was measured by using four point probe. Cyclic voltammetry and Ultraviolet?vis spectroscopy were used to investigate electrochemical behavior of the monomer and polymer of redox reactions. After electrochemical polymerizations, the electrochromic properties of the conducting polymers were investigated via spectroelectrochemistry, kinetic and colorimetry studies. Results showed that the poly(7-phenyazo-3,8-diaminobenzo[c]cinnoline-5-oxide) has electrochromic properties.