Akdeniz bölgesinden toplanan bazı meyve yapraklarının antioksidan özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant properties in leaves of some fruit collected from Mediterranean region, Turkey
- Tez No: 335340
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz bölgesi?nden toplanan dokuz meyve yaprağı örneğinin su ve metanol özütlerinin antioksidan özellikleri tanımlanmıştır. Antioksidan kapasiteleri, DPPH, ABTS, NO ve OH radikallerine karşı radikal giderme aktivitesi ile bunun yanı sıra indirgeme gücü (demir ve bakır) ve fosfomolibdenyum metotları kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca ekstraktların, fenolik, flavonoid ve saponin miktarları hesaplanmıştır. Fenolik ve flavonoid miktarları sırası ile Folin ve AlCl3 metotları ile belirlenmiştir. Toplam saponin içeriği spektrofotometrik yöntem (sülfirik asit-vanilin testi) ile tespit edilmiştir.. Toplam fenolik içeriği ekstraktlarda 22.24 ile 274.50 mgGAE/g arasında değişmiştir. Nar yapraklarının su ekstraktı en yüksek fenolik içeriğe sahiptir. En güçlü NO ve OH radikal süpürme aktiviteleri metanolik ekstraktlardan elde edilmiştir. Su ve metanol ekstraktları indirgeme gücü metotlarında hemen hemen aynı aktiviteyi göstermiştir. Metanolik ekstraktlar ß-karoten/linoleik asit testinde linoleik asit oksidasyonunu önemli derecede inhibe etmişlerdir. Çalışmamızın sonuçları, çalışılan yaprak örneklerinden elde edilen su ve metanol özütlerinin sentetik antioksidanlar için potansiyel alternatif olarak düşünülebileceğini ve gıda endüstrisi ile farmasötik uygulamalar için doğal bir antioksidan kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study describes antioxidant properties of aqueous and methanol extracts of nine fruit leaves samples collected from Mediterranean region of Turkey. Antioxidant potentials were tested using radical scavenging activity aganist DPPH, ABTS, NO and OH radicals, as well as reducing power (ferric and cupric) and phosphomolybdenum assay. Furthermore, quantification of phenolic, flavonoid and saponin in the extracts were calculated. The amount of phenolics and flavonoid were determined with Folin and AlCl3 methods, respectively. Total saponin content were detected by spectrophotometrical methods (sulfuric acid-vanilin assay). Total phenolic content varied from 22.24 to 274.50 mgGAE/g in the extracts. Aqueous extract of pomegranate leaves has the highest level of pheolics in the extracts. The strongest NO and OH radical scavenging activities were obtained for the methanol extracts. Both aqeous and methanol extracts showed almost the same activity in reducing power assays. Methanol extracts exhibited considerable inhibition of linoleic acid oxidation in the ß-carotene/linoleic acid test. Results of the study indicated that aqueous and methanolic extracts derived from studied leaves samples could be considered as potential alternatives for synthetic antioxidants and the leaves can be used as a source of natural antioxidants for pharmaceutical applications and food industry.