Konya/Halkapınar ilçesi çilek alanlarında bulunan zararlı böcek ve akar türleri ile bunların doğal düşmanları
The harmful insects and mites and their natural enemies on strawberriyes in Halkapınar district of Konya province
- Tez No: 335348
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2011 yılında Konya ili Halkapınar ilçesi çilek alanlarında bulunan zararlı böcek ve akar türleri ile bunların doğal düşmanlarının belirlenmesi amacıyla ele alınmıştır. Gözlemler sırasında atrapla hareketli böcekleri toplama; yaprak, çiçek, meyve ve sürgünleri gözle ve lupla kontrol, yaprakta sayım yaparak, böcek ve akarların yaprakçık başına miktarı ve çukur tuzak metotlarından yararlanılmıştır. Sonuç olarak 1 akar türü, 5 takıma bağlı 16 familyadan 19 zararlı böcek türü ile 4 takıma bağlı 6 familyadan 8 yararlı böcek türü tespit edilmiştir. Belirlenen bu böcek türlerinden zararlı olarak oluşturdukları yaygınlık ve yoğunluk açısından Tetranychus urticae Koch, Thrips tabaci Lindeman, Brachycaudus helichrysi Kaltenbach ve Chaetosiphon fragaefolii Cockerell; yararlı tür olarak ise Coccinella septempunctata L. ve Scymnus pallipediformis Günther, Scymnus rubromaculatus Goeze ve Scolothrips longicornis Prisner?in önemli oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to observe harmful mites and insect species and their natural enemies being in strawberry areas in Halkapınar District of Konya Province of Turkey in 2011. A few methods were utilized to detect pests and useful insect species; picking up moveable insects by using sweep net, examina of leafs, flowers, fruits and offshoots by inspection and lupe, in counting leaf determining of amount of insects and mites for per leaflet and pitfall trap methods. As a result; one mite species, 19 pest species from 5 orders belonging to 16 families and 8 useful insect species from 4 orders belonging to 6 families were determined. According to intensity and extensity, the important, harmful insects were Tetranychus urticae Koch, Thrips tabaci Lindeman, Brachycaudus helichrysi Kaltenbach and Chaetosiphon fragaefolii Cockerell; and useful insects were Coccinella septempunctata L.,Scymnus pallipediformis Günther, Scymnus rubromaculatus Goeze and Scolothrips longicornis Prisner.