İstatistiki yöntemlerle değer belirleme ve değer haritası üretimi Selçuklu örneği
Map production methods for determinig the value of the case statistic Selçuklu
  1. Tez No: 335367
  2. Yazar: BERRAK AKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, matematik tekniklerinden istatistiksel yöntemler ile model araştırılması ve fiyat değişimlerine etki eden faktörler araştırılmıştır. Çalışmada değere etki eden faktörler matematiksel denklem ile açıklanmış ve bu denklem coğrafi bilgi sistemi programı üzerinde kullanılabilir nitelik kazandırılmıştır. Model Konya İli Selçuklu İlçesi Şeyh Şamil Mahallesi, Yazır Mahallesi, Sancak Mahallesinde yer alan 194 konut yardımı ile oluşturulmuştur. Değere etki eden kriterler anket yardımı ile seçilmiştir. Model oluşturmada kullanılan veri seti bankalara düzenlenen ekspertiz raporlarından alınmıştır. Kullanılan veriler yasal değerleri ve özellikleri onaylanmış verilerdir. Taşınmaz değerlemesi ve danışmanlığında istatistiksel tekniklerin uygulanması, bunun coğrafi bilgi sistemleri ile ilişkilendirilmesi yatırımcı ve uzmana subjektif tahminlerin dışında, objektif kanıtlar sunmaktadır. Oluşturulan modeller ile doğrulukları test edilebilir bugüne, geçmişe ve geleceğe dönük değerleme ve danışmalık hizmetleri sunulabilmektedir. Oluşturulan yeni modelle tahminlerin doğruluğu kanıtlanmakta elde edilen model değerleme için zaman tasarrufu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Beside traditional assessment methods of real estate, statistical methods, one of the advanced mathematics techniques and factors of changing price were investigated in this study. Factors that affect price were explained by mathematic equation and this equation was rendered usable on program of geographical information system in this work. This sample is formed by using of dataset consisting of legal values from survey report of 194 residential which are held for banks, in the city of Konya, town of Selcuklu, districts of Şeyh Samil, Yazır, Sancak. Real property assessment and applying statistical methods by its consultancy, relating this with geographical information system presents objective proofs to investment trust and expert, beside subjective predictions. Their accuracy can be tested with formed models, and can also provide service for advising and assessing to past, present and future. The accuracy of predictions is demonstrated and saving of time is provided with this new model that formed.