Keten yağı biyodizelinin ve motorinle karışımlarının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of linseed oil biodiesel and diesel fuel mixtures on engine performance and exhaust emissions
- Tez No: 335368
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Keten tohumundan vidalı pres yardımıyla keten tohumu ham yağı elde edilmiş ve bu yağdan elde edilen biyodizel (B100) ve B2, B5, B20, B50 oranlarında motorinle karıştırılmıştır. Elde edilen yakıtların ve kıyaslama yakıtı olarak motorinin fiziksel, kimyasal ve yakıt özellikleri belirlenmiştir. Keten Biyodizeli (Keten Yağı Metil Esteri) üretimi transesterifikasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Karışımlar sonucunda elde edilen B2, B5, B20, B50, B100 ve motorin yakıtlarının Kinematik viskozitesi, Yoğunluğu, Su Miktarı, Isıl Değeri, Parlama Noktası, Bulutlanma, Donma ve Akma Noktaları, Bakır Çubuk Korozyonu testi ve CFPP (Soğuk Filtre Tıkama Noktası) testi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, keten tohumundan elde edilen biyodizel ve karışımların fiziksel özellikleri ve dizel motorlarda kullanılması ile elde edilen motor performans değerleri standart dizel yakıtı ile benzer özellikler göstermiştir. Deney yakıtlarından elde edilen maksimum tork değerlerine bakıldığında en yüksek değer, motorin ile 1000 1/min?de yaklaşık 59.6 Nm iken, B100 yakıtı ile 1200 1/min?de yaklaşık 53.8 Nm?dir. Maksimum güç değerlerine bakıldığında, en yüksek değer motorin ile 2100 1/min?de yaklaşık 10.96 kW iken, B100 yakıtı ile 2000 1/min?de yaklaşık 10.23 kW?dır. Minimum özgül yakıt tüketimi değerlerine bakıldığında ise en düşük değer, motorin ile 1000 1/min?de yaklaşık 231.36 g/kWh iken, B100 yakıtı ile1200 1/min?de yaklaşık 296.73 g/kWh olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, linseed oil obtained with the aid of screw presses and biodiesel obtained (B100) from the oil and in rations of B2, B5, B20, B50 mixed with diesel fuel. The physical, chemical and fuel properties of linseed oil, linseed biodiesel and diesel fuel as comparison were determined. Linseed oil biodiesel (linseed oil methyl ester) production was performed by transesterification method. The biodiesel fuel obtained from linseed was blended with diesel fuel at rates of 2% (B2) and 20% (B20). Kinematic viscosity, density, water content, heating value, flash point, clouding, freezing and pour point, copper strip corrosion and Cold Filter Plug Point (CFPP) tests were performed on B2, B5, B20, B50, B100 fuel blends and diesel fuel. Results revealed that engine performance values of flaxseed biodiesel and mixtures were similar to standard diesel fuel. With regard to maximum torque, while the highest value was obtained as about 59.6 Nm at 1000 1/min with diesel fuel, the value was observed as about 53.8 Nm at 1200 1/min with B100 fuel. The highest maximum power value was recorded as approximately 10.96 kW at 2100 1/min with diesel fuel and as approximately 10.23 kW at 2000 1/min with B100 fuel. With regard to minimum specific fuel consumption, while the lowest value was measured as about 231.36 g/kWh at 1000 1/min with diesel fuel, the value was measured as about 296.73 g/kWh at 1200 1/min with B100 fuel.