Uzaktan algılama kullanılarak silajlık mısır veriminin tahminlenmesi
Silage corn yield estimation using remote sensing
  1. Tez No: 335373
  2. Yazar: NURETTİN KAYAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Konya ilinde silajlık mısır bitkisinde mısır verimi tahmini üzerinedir. Çalışma Konya ili Selçuk Üniversitesi Sarıcalar Araştırma ve Uygulama Çiftliği? nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada uzaktan algılama ile elde edilen normalize edilmiş fark bitki indeksi (NDVI) değerleri ile verim değerleri karşılaştırılmış ve verim tahmininde kullanılabilirliği belirlenmiştir. Çalışmada yaklaşık 1000 m2 arazide mısır ekimi yapılmıştır. Arazi parsellere bölünmüştür. Mısır bitkisinde farklı verimler elde etmek amacı ile parsellere farklı azot dozları uygulanmıştır. Böylelikle verimleri birbirinden farklı 5 adet parsel elde edilmiştir. Bu parsellerden çiçeklenme döneminde, öncesinde ve sonrasında çok bantlı kamera ile havadan görüntü alınmış, bu görüntülerden NDVI değerleri hesaplanmıştır. Hasat zamanı arazi üzerinden verim ölçümü yapılmıştır. NDVI değerleri ile verim değerleri karşılaştırılmıştır. En yüksek ilişki R2=0.945 olarak çiçeklenme döneminde elde edilen görüntüler ile verim arasında bulunmuştur. Elde edilen veriler bu dönemde alınan görüntülerin verim tahmininde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the yield estimation of silage corn in the province of Konya. This study was carried out in Selcuk University Sarıcalar Research and Application Farm in province of Konya. In this study, normalized difference vegetation index (NDVI) values obtained by using remote sensing yield were compared with yield and the availability of estimation of yield by using NDVI was determined. In the Study, approximately 1000 m2 of silage corn planted in the field. The field is divided into plots. Different doses of nitrogen applied to different plots to obtain different yields on different plots. In this way, 5 parcels having different yields are obtained. Aerial image taken with the multispectral camera from this plots during flowering period, before flowering period and after flowering period. NDVI values was calculated from this images. Yields of plots were measured in the time of harvest. NDVI values were compared with the yield values. The highest correlation (R2=0.945) were found between the images obtained during the flowering period and yields. It show that the estimation of the yield is available with image taken during this period.