Kuraklığa dayanıklı yem bitkisi sorgum sudan otu için yer seçimi analizi
Site selection analysis for drought resistant forage crop sorghum sudan grass
- Tez No: 850481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sorgum sudan otu, kuraklık ve yüksek ekstrem koşullara dayanıklı bir yem bitkisidir ve özellikle hayvansal beslenmede kullanılmaktadır. Küresel iklim değişiklikleri ve siyasi belirsizlikler, hayvan beslenmesinde temel rol oynayan gıda zincirini etkileyebilir. Sorgum sudan otu, bu zorluklara alternatif bir çözüm sunmaktadır. Su kısıtlamaları ve yönetim zorlukları, sorgum sudan otunun önemini daha da vurgulamaktadır. Özellikle ülkemizde yaygın olarak kullanılan silajlık mısır ve diğer tek yıllık yem bitkileri, doğayı zorlamakla kalmayıp ekonomik sıkıntılara da yol açmaktadır. Bu noktada, sorgum sudan otu, kuraklık durumlarına veya su yönetimi sorunlarına dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir. Balıkesir ili, hayvansal işletme ve hayvan varlığı açısından Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biridir. Bu şehirde, hayvan beslenmesinde yaşanabilecek sorunları en aza indirmek amacıyla, silajlık mısır ve benzeri bitkilerin yerine sorgum sudan otu yetiştiriciliği konusunda çözümler aranmaktadır. Çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak, sorgum sudan otunun en uygun yetiştirme bölgeleri belirlenmeli ve bu bilgiler, mevcut hayvansal işletmelerin faaliyetleri için sürdürülebilir tarım açısından kullanılmalıdır. Bu strateji, çevresel sürdürülebilirliği desteklerken ekonomik kısıtlamalara karşı etkili bir çözüm sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Sorghum sudan grass is a forage plant resistant to drought and high extreme conditions and is used especially in animal nutrition. Global climate changes and political uncertainties can affect the food chain, which plays a fundamental role in animal nutrition. Sorghum sudangrass offers an alternative solution to these challenges. Water constraints and management challenges further highlight the importance of sorghum sudangrass. Silage corn and other annual forage crops, which are widely used especially in our country, not only put a strain on nature but also cause economic difficulties. At this point, sorghum grass attracts attention with its resistance to drought situations or water management problems. Balıkesir province is one of the leading cities of Turkey in terms of animal husbandry and animal existence. In this city, in order to minimize the problems that may occur in animal nutrition, solutions are sought for the cultivation of sorghum sudan grass instead of silage corn and similar plants. By using multi-criteria decision-making methods, the most suitable growing regions of sorghum sudan grass should be determined and this information should be used in terms of sustainable agriculture for the activities of existing animal enterprises. This strategy will provide an effective solution to economic constraints while supporting environmental sustainability.