Coğrafi ağırlıklı regresyon için yaklaşık çözümlerin geliştirilmesi
Developing approximate solutions for geographically weighted regression
- Tez No: 335386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Coğrafi ağırlıklı regresyon, bir coğrafya üzerinde özellikleri bilinen veya ölçümleri yapılmış noktalara göre regresyon işlemi yaparak o coğrafya üzerindeki diğer noktalar üzerinde tahmini veri üretebilmek için tasarlanmış bir mekânsal veri madenciliği modeldir. Günümüzde askeri alanlar, jeoloji, zooloji, tarım, yerel yönetim stratejileri, suçların engellenmesi gibi mekânsal bilgi içeren birçok alanda coğrafi ağırlıklı regresyon kullanılabilmektedir. Bilinen noktaların, bilinmeyen noktalara olan komşuluk ilişkilerinin kullanılarak tahmini sonuç verebilmek için kullanılan bu matematiksel modelin hesaplama zamanı yüksektir. Yaklaşık çözümle hedeflenen, kabul edilebilir bir hata oranı ile daha hızlı sonuç elde etmektir. Bu tez kapsamında, yaklaşık çözümlerin kullanılmasıyla coğrafi ağırlıklı regresyonun hesaplama maliyetinin azaltılması hedeflenmiştir. Önerilen tekniklerin performansları gerçek veriler kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographically weighted regression is a spatial data mining established for estimating value of other points on the field by doing regression according to points of which features are known or measurements are done over a geography. Currently applications of military, geology, zoology, agriculture, municipal corporation strategies, prevention of crimes that includes geographic location informational benefit from geographically weighted regression (GWR) techniques. The computation complexity of geographically weighted regression is high. Within the scope of the mathematical model used in this dissertation, the cost of GWR were reduced by using approximation techniques. The performance of these techniques on speed profit and result were shown using real data.