IEEE 802.11p ağları için performans değerlendirmesi
Performance evaluation for IEEE 802.11p networks
  1. Tez No: 335387
  2. Yazar: AYHAN RENKLİER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kablosuz ağ teknolojilerinin son dönemde özellikle mobil uygulamalar ekseninde hızlı ve güvenilir çözümler için etkin kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Çeşitli alanlarda kullanılan kablosuz ağlar trafik alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez kapsamında temel olarak 802.11p ağlarının farklı parametre değerlerinde performanslarının değerlendirmesi konusu üzerinde durulmuştur. Kontrol ve servis kanallarının iş zamanları, farklı trafik akışı veri oranları, paket pencere boyutu, toplam band genişliği, hata oranı ve popülasyon değişiminin 802.11p ağlarında performans etkileri araştırılmıştır. Kanal durumlarının hataya yatkın oluğunu varsayarak, birim içerisinde her trafik sınıfına bakarak her pencere için backoff süresi, çerçeve servis süresi, bekleme süresi ve paketlerin çarpışma olasılık dağılımları hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda yüksek veri sınıflarının (AC2 ve AC3) düşük veri sınıflarına (AC1 ve AC0) göre daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. AC0 ve AC1 sınıfları doyum noktasına daha hızlı ulaşmaktadır. Kontrol ve servis kanallarının iş zamanları açısından performansı, kontrol kanalı için iş zamanlama değeri artarken, servis kanalı için ise zamanlama değeri azalırken performansın arttığı gözlemlenmiştir. AC0 ve AC1 için veri oranlarının arttırılması ile kontrol ve servis kanalı için doyum noktasına ulaşmaları daha az popülasyonda gerçekleşmektedir. Toplam bant genişliğin artması ile çarpışmalar ve bekleme süreleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective use of wireless network technologies especially for providing rapid and reliable solutions in the field of mobile applications has been gaining popularity recently. Wireless networks which have been used in various fields have started to be used in the field of traffic. In this thesis, the evaluation of the performances of 802.11p networks in different parameter values is studied. Control and service channel duty cycles, value rates of different traffic streams, packet window size, total band width, error rate and the effect of the change of populations rate on the performance of 802.11p are investigated. Supposing the tendency of channel conditions towards error, by analyzing each traffic class within the node, backoff time for each window, frame service time, waiting time and the distribution of the probability of packet collision are calculated. At the end of this study, it is concluded that high data classes (AC2 and AC3) showed better performances than low data classes (AC1 and AC0). AC0 and AC1 classes reach saturation earlier and faster. It is observed that if duty cycle value increases for control channel in terms of control and service channels? duty cycle, the performance of service channel increases when duty cycle value decreases. The increase of value rates for AC0 and AC1 and reaching saturation for control and service channel are realized with less population. With the increase of total band width, collision and waiting times decrease.