Baskı devrelerde elektromanyetik ışıma azaltma teknikleri
Electromagnetic radiation reduction techniques on printed circuit boards
- Tez No: 335437
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, EMC testleri sırasında cihaz tasarımcılarının ve EMC mühendislerinin yaşamakta olduğu problemler göz önüne alınmıştır. Baskı devre kartlarında ışımayı arttıran etmenler ve bunları önlemeye ilişkin alınacak önlemler, yapılan test ve benzetimler yardımıyla araştırılmıştır. Özellikle, sıkça karşılaşılan ortak mod ve fark modu ışıma olarak karşımıza çıkan problemleri modelleyen basit devre yapıları gerek ölçüm gerekse benzetimler yardımıyla incelenmiş, bu tip problemleri en aza indirgemek için alınacak önlemler ve tasarım önerileri ele alınmıştır. TÜBİTAK UME'de kurulu bulunan yarı yansımasız test odasında bu baskı devre kartlarının EMC gereksinimlerine göre testleri yapılmıştır. Test ile benzetim sonuçları arasındaki benzer durumlar karşılaştırılmıştır. Bunun sonucu olarak, EMC tasarımı aşamasında önemli olabilecek yedi adet test çalışmasının benzetimleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Device Designers and EMC engineers have experience about the problems during EMC Tests. In this study, these problems were observed. Factors increasing radiation on printed circuit boards and precautions to prevent them were investigated with test and simulations. Especially, simple circuit structures which model frequently encountered problems of common mode and differential mode radiation were examined with measurements and simulations. Then the precautions and design suggestions are handled for reducing this kind of problems. Printed circuit boards were tested in TÜBİTAK UME semi-anechoic chamber under EMC test requirements. Similar situations between test and simulation results were compared. At the end of the camparison, seven test study simulations were realized which can be important in EMC design phase.