Diyarbakır bölgesi doğaltaşları veritabanı oluşturulması
Database study of natural stones in Diyarbakır
  1. Tez No: 335509
  2. Yazar: UMUT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; Diyarbakır bölgesi kireçtaşları ile ilgili ayrıntılı bir veritabanı hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında üretimi yapılan kireçtaşlarından kuzeydoğuda Kulp?tan, güneybatıda Çüngüş?e kadar 20 ayrı noktadan numuneler alınarak araştırmalar yapılmıştır. Diyarbakır bölgesi doğaltaşları literatürde ?parlatılabilir kireçtaşı? olarak isimlendirilen kireçtaşlarıdır. Diyarbakır bölgesi kireçtaşları, ulusal ve uluslar arası pazarda 60?tan fazla farklı isim ile pazarlanmaktadır. Bunun nedeni birbirine çok yakın ocaklarda üretimi yapılan ve aynı renk-desen özelliğine sahip kireçtaşlarının, farklı firmalar tarafından üretildiği için farklı adlar altında pazarlanıyor olmasıdır. Bazı bölgeşerde pembe ve kahverengi renklere rastlansa da genelde bölge kireçtaşlarının hakim rengi bejdir. Çalışma alanında bulunan doğaltaşların envanteri oluşturulmuş, koordinatları tespit edilmiş ve bir çatı altında toplanmıştır. Arazi ve laboratuar çalışmaları etkin bir şekilde yapılarak koordinasyonlu ve planlı bir şekilde numuneler incelenmiştir. Toplanan numuneler üzerinde yoğunluk, porozite, aşınma su içeriği, kimyasal içerikleri, ateş kaybı ve kaya mekaniği deneyleri gibi bir çok deney yapılmış ve bir veritabanı oluşturulmuştur. Günümüz teknolojisine uygun bir şekilde hazırlanan web sitesi sayesinde çalışmalar dinamik hale getirilmiştir. Bu bilgilerin ardından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve erişime açık bir veritabanı olarak internet ortamında yayınlamıştır. Erişime açık olan bu veritabanının gelişmekte olan sektöre bir katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new detailed database for Diyarbakir limestones is developed. Within the scope of the study, 20 different samples from Kulp, the North-east part to Çüngüş the south-west part of the Diyarbakir province were obtained and several tesets were applied. The Diyarbakir limestones are knoen as polisable limestones in the literature and thhey are marketed as more than 60 different commercial names in national and international markets. Because thought they have the same color and texture properties, they are produced and marketed by different companies and every company wants to use their own names. Altough there are pink, brown even black samples, the main colour of them is beige. In this study, Diyarbakir limestones were investigated, the samples were obtained, the test were applied and a new database for them is developed. After that a new website related to this database is built and published. We hope that, this study, this database and this open public website will help Diyarbakir marble industry.