Diyarbakır'daki dışa kapalı konut yerleşmelerinde kullanıcı memnuniyetinin incelenmesi Hamravat ve Gökkuşağı yerleşmeleri
An investigation of the user satisfaction in the gated housing settlements of Diyarbakır: Hamravat and Gökkuşağı settlements
- Tez No: 335510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN BEKLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan dışa kapalı konut yerleşmeleri, ülkemizde 1980?de üretilmeye başlamıştır. Dışa kapalı konut yerleşmeleri, daha çok üst ve üst-orta gelir grupları için inşa edilen, etrafı duvar ya da çitlerle çevrili, giriş çıkışı denetimli yerleşmelerdir. Son yıllarda bu yerleşmelerin sayılarının artması araştırmacıları bu konutlar üzerinde araştırmaya yönlendirmektedir. Bu çalışmada, Diyarbakır?daki ilk dışa kapalı konut yerleşmesi olan Hamravat yerleşmesi ile son yıllarda inşa edilen Gökkuşağı yerleşmelerindeki kullanıcı memnuniyet seviyeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The gated housing settlements, which were initiated in the USA and spread all over the world, were first built in Turkey around 1980s. The gated settlements, which are the living spaces built for mostly high and high-middle income groups are protected by fences and walls, with surveillance for both entrance and exit. The increase in number of the gated settlements in recent years has led the researchers to examine these houses. In this study, the satisfaction levels of the users living in two examples of the gated settlements in Diyarbakır have been investigated: Hamravat, the first gated housing settlement in Diyarbakır and Gökkuşağı, a recent example of these settlements.