Güneydoğu Anadolu bölgesindeki petrol kuyularında yapılan çimentolama operasyonları
Oil well cementing operastions held in the Southeast Region of Turkey
  1. Tez No: 335527
  2. Yazar: BİLAL KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Energy, Geological Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada ülkemizin petrol kaynakları bakımından en zengin bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki petrol kuyularında yapılan, kuyunun ömrü ve petrol üretebilme kapasitesi açısından çok önemli olan çimentolama operasyonları incelenmiştir. Çimentolama operasyonları, koruma borusu çimentolaması, tapa çimentolama, derin kuyu çimentolaması ve squeeze çimento tekniği ile çimentolama gibi farklı çimentolama tipleri etrafında işlenmiş ve saha uygulamalarına yer verilmiştir. Tez konusu, gerçek saha bilgileri ile laboratuvar koşullarında çalışılmış ve daha sonra tez içeriğinde gerçek kuyularda uygulanmış örnekler ihtiva edilmiştir. İncelemeler bölgede petrol üretimine en çok destek veren Batman, Mardin, Siirt ve Diyarbakır gibi şehirlere bağlı üretim sahalarındaki operasyonlar üzerinde yoğunlaştırılmış ve çalışma alanları en güncel verilerle günümüz teknoloji ve uygulanabilirlik seviyesine ışık tutmuştur. Sonuç olarak, seçilen illerde ve bu illerin bağlı bulunduğu bölgelerde yapılan çimentolama operasyonları güncel verilerle anlatılmış, söz konusu operasyonlar süresince karşılaşılabilecek sorunlara değinilmiş ve çözüm yolları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, cementing operations made in oil wells located in the Southeast Anatolian Region are investigated. The region is the richest of oil sources in Turkey. These operations are critical not only for life duration but also for production capability of a well. Many kind of operation and their methods such as casing cementing, plug cementing, deep well cementing, and squeeze cementing are criticized in thesis. This paper includes real field as well as experimental data evaluated to apply at real oil wells. Investigations are focused mostly in Batman, Mardin, Siirt, and Diyarbakır provinces. The mentioned provinces have oil producer fields. For a reliable investigation, the field data is updated and the application of latest technology is proved. As a result, the cementing operations made at region are researched with up-to-date data and the possible problems are determined as well as several recommendations given for solving such problems.