Density ve sp loglarının petrollü sahadaki kuyu ölçümleri ile doğalgaz sahasındaki kuyu ölçümlerinin değerlendirilmesi
Assessment of density and sp logs with well measurements in the petroleum field and well measurements in the natural gas field(master's thesis)
  1. Tez No: 857709
  2. Yazar: EMRE SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Trakya havzasındaki Kazancı-5 kuyusu ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde açılan Kayaköy-16 ve Kayaköy-22 kuyuları arasında yoğunluk ve SP log verilerinin analizini incelemektedir. Bu kuyulardan alınan veriler, rezervuar özelliklerini tespit etmek ve hidrokarbon üretim potansiyelini değerlendirmek amacıyla incelenmiştir. Kazancı-5 kuyusunda porozite değeri %12 olarak hesaplanırken, Kayaköy-16-22 kuyularında bu değer %12,1 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, Kayaköy-16-22 kuyularının jeolojik yapısı ve formasyonları, SP log verisi karşılaştırması ile belirlenmeye çalışılmıştır. Güneydoğu Anadolu sahasındaki rezervuar kayaları, Sayındere, Derdere ve Sabunsuyu formasyonlarına aittir. Üretim için en uygun birimin Mardin-II olarak adlandırılan Sabunsuyu formasyonu olduğu gözlemlenmiştir. Trakya havzasındaki Kazancı-5 lokasyonunda rezervuar kaya olarak Danişmen formasyonu nitelendirilmiştir. Kaynak kaya olarak ise Osmancık ve Mezardere formasyonları olduğu tespit edilmiştir. Gaz üretimi yapılan Kazancı-5 kuyusunda, tuzlu sondaj sıvısı nedeniyle 'PAC-R, türü polimer' kullanılması öngörülmektedir. Kayaköy-22 kuyusunda alınan log verileri sonucunda; kuyuda geçilen formasyonlar içerisinde rezervuar kaya olarak değerlendirilen Mardin-I (Derdere formasyonu) ve Kaynak kaya olarak da Mardin-II (Sabunsuyu formasyonu) olduğu tespit edilmiştir. Diğer Petrol üretimi yapılan Kayaköy 16-22 kuyularında ise şeylli ve killi birimlerin bulunması ve kaynak kaya olarak nitelendirilen Sabunsuyu formasyonun olması sebebiyle üretimi artırmak maksadıyla PHPA sulandırılmış poliakrilamid kullanılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the analysis of density and SP log data between the Kazancı-5 well in the Thrace basin and the Kayaköy-16 and Kayaköy-22 wells drilled in the Southeastern Anatolia region. Data from these wells were examined to determine reservoir characteristics and evaluate hydrocarbon production potential. While the porosity value was calculated as 12% in Kazancı-5 well, this value was calculated as 12,1% in Kayaköy-16-22 wells. Additionally, the geological structure and formations of Kayaköy-16-22 wells were tried to be determined by comparing SP log data. The reservoir rocks in the Southeastern Anatolia area belong to Sayındere, Derdere and Sabunsuyu formations. It has been observed that the most suitable unit for production is the Sabunsuyu formation called Mardin-II. Danişmen formation was described as the reservoir rock in the Kazancı-5 location in the Thrace basin. It has been determined that the source rocks are Osmancık and Mezardere formations. In the Kazancı-5 well, where gas is produced, it is envisaged to use 'PAC-R, type polymer' due to the salty drilling fluid. As a result of the log data taken from the Kayaköy-22 well; Among the formations passed in the well, it was determined that Mardin-I (Derdere Formation) was considered as the reservoir rock and Mardin-II (Sabunsuyu formation) was the source rock. In the Kayaköy 16-22 wells where other oil is produced, it is envisaged to use PHPA diluted polyacrylamide in order to increase production due to the presence of shale and clayey units and the Sabunsuyu formation, which is described as the source rock.