Tuz Gölü, Kulu Gölü ve Kozanlı Saz Gölü heterotrof flagellatlarının sistematik açıdan incelenmeleri
Systematic investigations of heterotrophic flagellates of Tuz Lake, Kulu Lake and Kozanli Saz Lake
- Tez No: 335555
- Danışmanlar: PROF. ALİ İSMET DEMİRSOY, DOÇ. DR. AYDIN AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada, bir tatlısu gölü olan Kozanlı Saz Gölü'nde 2, acı göl olan Kulu Gölü'nde 1 ve aşırıtuzlu bir göl olan Tuz Gölü'nde 2 istasyondan örneklenen heterotrof flagellatlar sistematik açıdan incelenmiştir.Çalışma sonucu 44'ü Türkiye ve 5'i dünya tatlısuları için yeni kayıt olan 3'ü cins düzeyinde 49'u tür düzeyinde toplamda 52 taksa teşhis edilmiştir. Bu 52 taksanın gruplara göre dağılımı şu şekildedir: Choanomonada grubundan 2 tür, Crptophyceae grubundan 2 ve Stramenopiles grubundan 2'si cins düzeyinde 5 tür, Fornicata grubundan 2, Jakobida grubundan 1, Euglenozoa grubunun Kinetoplastida takımından 5 ve Euglenoidea takımından 21 tür, Cercozoa grubundan 4, Amoebozoa grubundan 1 cins ve üst taksonu bilinmeyenlerden (incertae sedis Protista) 9 tür.Her bireyin canlı inceleme ile morfolojik karakterleri tanımlanmış, her taksonunun teşhisinde kullanılan literatürün analizi tanımlamalar ile birlikte verilmiştir. Canlı inceleme sonucu teşhisleri yapılan bireylerin fotoğrafları çekilmiş, video kayıtları alınmış, çizimleri yapılmış ve monofiletik olduğu kesinleşmiş gruplar için tanı anahtarları hazırlanmıştır. Tespit edilen taksonların süper grup ve gruplara göre % dağılımları, göllere ve istasyonlara göre dağılımları incelenmiş, Bray-Curtis benzerlik analizi ile göllerin benzerlik indeksi çıkartılmış ve değerlendirilmiştir. İmkanlar dahilinde elde edilen fiziksel verilerin heterotrof flagellatlar üzerine etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heterotrophic flagellate species were isolated from 2 stations of Kozanlı Saz Lake a fresh-water environment, 1 station of Kulu Lake a brackish environment and 2 stations of Tuz Lake a hypersaline environment.As a result of the study 3 genera and 49 species are identified of which 44 are new records for Turkey and 5 are new records from the freshwater environments globally. The distribution of these 52 taxa according to groups is as following: 2 species of Group Choanomonada, 2 species of Group Crptophyceae, 2 genera and 3 species of Group Stramenopiles, 2 species of Group Fornicata, 1 species of Group Jakobida, 5 species from order Kinetoplastida and of 21 species from order Euglenoidea of Group Euglenozoa, 4 species of Group Cercozoa, genus of Group Amoebozoa 9 species of incertae sedis Protista.Morphological characters of each specimen are examined alive. For specimens which are identified by alive examination photos and video records are taken, drawings are done and identification keys are prepared for the groups that are defined as monophyletic. Distributions of the identified taxa according to super groups and groups, according to lakes and the stations are examined and with the Bray-Curtsi dissimilarity analyze the similarities of lakes are discussed. The physical data and the probable impact of the physical data on the heterotrophic flagellates are discussed.