Broker-based ad allocation in social networks
Sosyal ağlarda acenta tabanlı reklam atama
- Tez No: 335595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN FERHATOSMANOĞLU, YRD. DOÇ. DR. BUĞRA GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hızla gelişen sosyal ağ servisleri sayesinde, viral pazarlama alanında yapılan araştırmalarda bir patlama yaşandı. Sosyal ağlarda yeni bir fikrin, ürünün benimsenmesi veya marka bilinirliğinin geliştirilmesi için çokça uygulanan bir yöntem, küçük bir çekirdek kullanıcı kümesi seçerek, sonraki benimsenmelerin maksimize edilmesidir. Literatürdeki çözüm ve formülasyonlar genel olarak tek bir şirket durumunu göz önüne alır. Fakat, herbiri ağdaki bir kısım kullanıcılara (reklam aktarıcı) belli bir ücret ödeyerek bir viral pazarlama kampanyası oluşturmak isteyen birden fazla şirket (reklam veren) olduğu durumda problem daha zor bir hal almaktadır. Reklam aktarıcıların amacı ağ üzerinde reklam verenin seçtiği içeriği de barındıran ilgi çekici ve eğlenceli mesajlar göndermektir. Herbir reklam verenin önceden belirlenmiş belli bir bütçesi bulunmaktadır. Ayrıca, herbir reklam aktarıcının kaç tane reklam veren tarafından kullanılabileceğini sınırlayan bir limiti bulunmaktadır. Bu tezde, reklam verenler ile reklam aktarıcılar arasında bir aracı sistem tasarlamaktayız. Amacımız, reklam verenlerin bütçelerini muhafaza ederek, reklamların ağdaki sıradan kullanıcılar (son kullanıcılar) arasında yayılımını maksimize etmektir. Tasarladığımız sistem, reklam aktarıcılarının aşırı yüklenimine ve son kullanıcıların de reklamlarla boğulmasına engel olmaktadır. Bu problemi kombinatoryal optimizasyon problemi üzerinden bütçe kısıtlarını entegre ederek tasarlıyoruz. Bu problemin çözümü için büyük çaptaki ağlarda optimale yakın performanslı, maliyet-etkili bir algoritma tasarladık. Ayrıca son kullanıcıların aşırı-yüklenimini modellemek için klasik Bağımsız Yayılım Modelini (BYM) tekrar gözden geçirip, bu modele bir eklenti sunuyoruz: Aşırı-Yüklenim etkili Bağımsız Yayılım Modeli (ABYM). Yayılım maksimizasyon problemini bu model üzerinde çalışıyoruz. Birkaç gerçek büyük sosyal ağ verisi üzerindeki deneylerimizde gösteriyoruz ki sunulan algoritma optimal performansa yakın ve büyük sosyal ağlar üzerinde de çalıştırılabilecek kadar zaman açısından verimli.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of social networking services, there has been an explosion in the area of viral marketing research. The idea is to explore the marketing value of social networks with respect to increasing the adoption of a new innovation/product, or generating brand awareness. A common technique employed is to target a small set of users that will result in a large cascade of further adoptions. Existing formulations and solutions in the literature generally focus on the case of a single company. Yet, the problem gets more challenging if there are a number of companies (the advertisers), each one aiming to create a viral advertising campaign of its own by paying a set of network users (the endorsers). The endorsers are asked to post intriguing and entertaining ad messages that contain the content selected by the advertising company. The advertiser has a predefined budget on how much it is going to spend on this effort. Also each endorser has a limit on the number of companies for which it serves as an endorser. In this thesis, we design a broker system as an intermediary between advertisers and endorsers. We seek to maximize the spread of advertisements over regular users (the audience), while considering the budget constraints of advertisers. Our system avoids overburdening of the endorsers and overloading of the audience. We model the problem through a combinatorial optimization framework with budget constraints. We develop a cost-effective algorithm called CEAL, which is designed for solving the problem with close to optimal performance on large-scale graphs. We also revisit the traditional Independent Cascade Model (ICM) to account for overloaded users. We propose an extension of ICM called Independent Cascade Model with Overload (ICMO).We study the influence maximization problem on variations of this model. We perform experiments over multiple real-world social networks and empirically show that the proposed CEAL algorithm performs close to optimal in terms of coverage, yet is sufficiently lightweight to execute on large-scale graphs.