Electromagnetic imaging of three-dimensional conducting objects using the Newton minimization approach
Newton enküçültme yaklaşımı kullanarak üç boyutlu iletken cisimlerin elektromanyetik görüntülenmesi
- Tez No: 335607
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elektromanyetik görüntülemenin amacı, bilinmeyen bir cismin yerini ve şeklini bulmaktır. Bu yaklaşım, kanser tümörlerini saptamaktan, gömülü cisimlerin bulunmasına kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Çeşitli uygulamalarda cisimlerin şeklinin belirlenmesi için farkı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerdeki başlıca zorluklar, tek bir çözümün olmaması ve problemin doğrusal olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
The main goal of shape reconstruction is to retrieve the location and shape of an unknown target. This approach is used in a wide range of areas, from detecting cancer tumors to finding buried objects. Various methods can be applied to detect objects in di fferent applications. One of the important challenges in many of these methods is to solve the non-linearity and non-uniqueness of the solutions. Inverse scattering is one of the most efficient ways to retrieve shapes and locations of targets. By illuminating the objects with electromagnetic waves and collecting the scattering fi elds using appropriate methods, we try to obtain the shape of unknown object. To achieve this goal, we start with an initial guess of the unknown object, then by comparing the scattered far- eld patterns of the guess and the real object, we evolve that object and update it iteratively such that we decrease the di fference between the patterns and finally achieve the shape of the unknown object. In this thesis, we model the object by one of its parameters, such as the location of the nodes on the surface of the object, or by the conductivity, permittivity, and permeability of the discretized space in which the object is placed. Then, the model parameters are updated iteratively by minimizing the mismatch between the measured data of the target and the collected data from the modeled object. Using surface nodes to model a three-dimensional object is a good choice because we decrease the number of unknowns.