Investigation on the reliability of earthquake prediction based on ionospheric electron content variation
İyonküre elektron içeriği kullanılarak deprem öncül tespit başarımı incelenmesi
  1. Tez No: 335610
  2. Yazar: ALİ ALP AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Earthquake Engineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İyonküre, Dünya atmosferinin en dış tabakasının 90-1000 km?lik yükseklik aralığında yer almakta olup, askeri ve sivil haberleşme, uydu haberleşme ve konumlama sistemlerinin uygulanmasında çok önemli yere sahiptir. Atmosferin elektron dağılımı, Güneş etkinlikleri, jeomanyetik, yerçekimsel ve sismik hareketliliklerle değişiklikler gösterir. ölçülebilen bir iyonosfer parametresi olan Toplam Elektron İçeriği (TEİ), metrekarelik dikey bir kesitte bulunan toplam elektron sayısına tekabül eder ve iyonosfer hakkında önemli bilgiler içermektedir. Yerküresel Konumlama Sisteminde (YKS) konumlama amaçlı kullanılan sinyaller arasındaki faz farkı kullanılarak iyonküre TEİ bilgisi pratik ve hızlı bir şekilde anlık olarak elde edilir. Yerel iyonosferik değişiklikler kullanılarak deprem öncül tespit güvenilirliği incelenmesi amacıyla, TEİ ölçümleri 2010 ve 2011 yılları süresince bir YKS ağı kullanılarak elde edilmiş olup, deprem öncül tespit sinyali oluşturulmasında kullanılmıştır. Seçilen bir gün için, ağ üzerinde yer alan bir istasyon merkez alınarak oluşturulmuş 150 km yarıçaplı çember içerisinde kalan istasyonlar merkez istasyona ait TEİ ölçümünün kestirilmesinde kullanılmıştır. önerilen bir teknik, iyonosferik anormalliklerin tespiti olup, TEİ ölçümleri ve TEİ kestirimleri arasındaki farkın kullanılmasına dayanmaktadır. Sismik aktivitenin olmadığı günler için bu fark kullanılarak deprem tahmin eşikleri elde edilmiştir. Ayrıca, TEİ ölçümlerinin zamansal değişimine dayanan başka bir tespit yöntemi önerilmiştir. Belirli bir yanlış alarm seviyesi için önerilen tekniklerin özgün ve birleşik tespit başarımları incelenmiştir. Birleşik tespit yönteminin başarımının diğer tekniklere göre üstün olduğu ve Richter ölçeğinde 5 şiddeti ve üzerinde meydana gelmiş 23 depremden 15 tanesini önceden tahmin ederken 8 yanlış alarm ürettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ionosphere region of Earth's upper atmosphere ranging from 90 km to 1000 km altitude, has a significant effect on military and civilian communications, satellite communications and positioning systems. Solar, geomagnetic, gravitational and seismic activities cause variations in the electron distribution of the atmosphere. The number of electrons within a vertical column of 1 m2 cross section, which is called as Total Electron Content (TEC), is a measurable feature of the ionosphere that provides valuable information about the ionosphere. TEC can be measured fast and accurately by using the phase difference between transmitted satellite positioning signals such as in the Global Positioning System (GPS). To investigate the reliability of earthquake prediction based on detection of local ionospheric anomalies, TEC measurements obtained from a network of GPS receivers over a period of 2 years in 2010 and 2011 are used to generate detection signals. For a day of interest, after selecting a receiver station surrounding GPS stations that are located within 150 km of the chosen station used to estimate TEC measurements at the chosen station. In one of the proposed techniques, detection of ionospheric anomalies is based on distance between measured TEC and its estimate. Detection threshold is obtained based on statistical variation of this distance for the days with insignificant seismic activities. Also, another detection technique based on temporal variation of TEC measurements is proposed. Both individual and fused detection performances of these techniques are investigated for a given level of false alarms. It is observed that the fused detection has superior performance and able to detect 15 out of 23 earthquakes of magnitude larger than 5 in Richter scale while generating 8 false alarms.