Optimal detector randomization in cognitive radio receivers in the presence of imperfect sensing decisions
Hatalı sezim kararlarının varlığında bilişsel radyo alıcılarda optimal sezici rastgeleleştirme
  1. Tez No: 335615
  2. Yazar: AHMET DÜNDAR SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bilişsel radyo sistemlerinde spektrum sezimi, birincil kullanıcılara olan girişimi limitlemek için ikincil kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen önemli görevlerden biridir. Bu nedenle literatürde çeşitli spektrum sezim yöntemleri önerilmiştir. İkincil kullanıcılar bir sezim kararına vardıktan sonra, karara göre iletişim parametrelerini uyarlarlar. Yani kanal meşgul olarak algılandığında ya hiç yayın yapmaz ya da düşük güçte yayın yaparken, kanal boş olarak algılandığında iletişimi gerçekleştirirler. Fakat uygulanabilir sistemlerde ikincil kullanıcıların sezim kararı hiç bir zaman mükemmel olmaz. Bu yüzden sezim kararının boş (meşgul) olduğu ama aslında birincil kullanıcı faaliyetinin olduğu (olmadığı) durumlar olabilir. Bu nedenle ikincil sistemlerin optimal tasarımı, hatalı sezim kararlarının göz önünde bulundurulmasını gerektirir. Bu tezde optimal sezici rastgeleleştirme, bilişsel radyo sistemindeki ikincil kullanıcılar için hatalı spektrum sezim kararlarının varlığında geliştirilmektedir. Ayrıca, optimal olmayan sezici rastgeleleştirme mükemmel sezim kararları altında tasarlanmaktadır. İkincil alıcıdaki dörtten fazla olmayan maksimum sonsal olasılık (MAP) sezicilerinin çalıştırılmasıyla en düşük ortalama hata olasılığına ulaşılacağı gösterilmektedir. Optimal ve optimal olmayan MAP seziciler ve bunların ortalama hata olasılıklarının genel ifadeleri muhtemel sezim hatalarının varlığında elde edilmektedir. Sayısal sonuçlar sunulmakta ve muhtemel sezim hatalarını hesaba katmanın önemi ortalama hata olasılığı eniyilemesi açısından gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In cognitive radio systems, spectrum sensing is one of the crucial tasks to be performed by secondary users in order to limit the interference to primary users. Therefore various spectrum sensing methods have been proposed in the literature. Once secondary users make a sensing decision, they adapt their communication parameters accordingly, which means that they perform communications when the channel is sensed as idle whereas they either do not transmit at all or transmit at a reduced power when the channel is sensed as busy. However, in practical systems, sensing decisions of secondary users are never perfect; hence, there can be cases in which the sensing decision is idle (busy) but primary user activity actually exists (does not exist). Therefore, the optimal design of secondary systems requires the consideration of imperfect sensing decisions. In this thesis, optimal detector randomization is developed for secondary users in a cognitive radio system in the presence of imperfect spectrum sensing decisions. Also, suboptimal detector randomization is proposed under the assumption of perfect sensing decisions. It is shown that the minimum average probability of error can be achieved by employing no more than four maximum a-posteriori probability (MAP) detectors at the secondary receiver. Optimal and suboptimal MAP detectors and generic expressions for their average probability of error are derived in the presence of possible sensing errors. Numerical results are presented and the importance of taking possible sensing errors into account is illustrated in terms of average probability of error optimization.