Approximate dynamic programming approach for sequential change diagnosis problem
Ardışık değişim ve tanı problemi için yaklaşık dinamik programlama yaklaşımı
- Tez No: 335622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, değişim tanı ve çoklu denence sınamı problemlerinin birleşimi olan ardışık değişim tanı problemi çalışılmıştır. Bir gözlemci, bağımsız özdeşçe dağılmış rassal değişken dizisini gözlemler. Ani bir bozulma zamanında, rassal değişkenin olasılık dağılımı değişir. Bu değişimin zamanı ve nedeni gözlemci tarafından bilinmemektedir. Problem, bozulma zamanını ve bozulmanın nedenini mümkün olduğunca kısa zamanda ve doğru olarak bulmaktır. Dayanık ve ark. [Dayanık, Goulding and Poor, Bayesian sequential change diagnosis, Mathematics of Operations Research, vol. 45, pp. 475-496, 2008] problemi Markof eniyi durma problemine indirgedi ve eniyi ardışık karar stratejisini sundu. Ancak problem boyutu büyüdükçe problemler bu yolla çözülememektedir. Bu tezin amacı yaklaşık dinamik izlenceleme algoritmaları ile büyük boyutlu problemleri çözülebilir kılmaktır. Bir çok sayısal örnekte, yaklaşık eniyi izlenceleme algoritmalar ının başarımı ile eniyi dinamik izlenceleme başarımı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We study sequential change diagnosis problem which is the combination of change diagnosis and multi-hypothesis testing problem. One observes a sequence of i.i.d. random variables. At a sudden disorder time, the probability distribution of the random variables change. The disorder time and its cause are unavailable to the observer. The problem is to detect this abrupt change in the distribution of the random process as quickly as possible and identify its cause as accurately as possible. Dayanık et al. [Dayanık, Goulding and Poor, Bayesian sequential change diagnosis, Mathematics of Operations Research, vol. 45, pp. 475-496, 2008] reduce the problem to a Markov optimal stopping problem and provide an optimal sequential decision strategy. However, only a small subset of the problems is computationally feasible due to curse of dimensionality. The subject of this thesis is to search for the means to overcome the curse of dimensionality. To this end, we propose several approximate dynamic programming algorithms to solve large change diagnosis problem. On several numerical example, we compare their performance against the performance of optimal dynamic programming solution.