Ulaşım planlamasındaki kuramsal yaklaşımlar
- Tez No: 33566
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
KISA ÖZET Toplumsal gelişme ve ekonomik büyümedeki çok katlı mekansal ve zamansal farklılıklara ve büyük çaplı dengesizliklere rağmen, ulaşım, bu süreçlerin ana değişkenlerinden biri olagelmiştir. Bu çalışmanın aşırı cüretkârane amacı da, başarısızlıktan bile korkmadan, bu gerçeği, somut toplumsal problemler ve bunlarla ilgili politik önerilerden uzaklaşmadan matematiksel bir paradigma halinde soyutlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Accesibility has always been one of the major factors in the social developement and economic growth, and this, in spite of the manifold spatial and historical differentiations and tremendous disparities within these processes. The overcourageous aim of this work is to abstract this fact to a mathematical paradigm, also without getting 'sterile in terms of concrete social problems and related policy recommendations', not afraid of a failure.