Yapay sinir ağları ve bulanık sistemler temelli uçuş kontrol tasarımı
Artificial neural networks and fuzzy systems based flight control design
  1. Tez No: 100812
  2. Yazar: AYDOĞAN SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN TAŞALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
METROPOLİTEN KENT ÇEPERİNDEKİ YERLEŞİMLERDE YAPISAL DİNAMİKLER-İSTANBUL METROPOLİTEN KENT ÇEPERİ ÖRNEĞİ ÖZET 20. YY. ikinci yansından sonra kentleşmenin etkisiyle metropoliten kentlerin sosyo- demografik, ekonomik ve mekansal yapılarındaki değişim ve dönüşümün sadece kentin merkez sınırları içinde kalmaması, kentin 'çeper'lerine doğru sıçraması; 'kent çeperi'nin tanımı ve dönüşüm süreci ile ilgili araştırmaları gündeme getirmiştir. Metropoliten kent merkezi ile çeper arasındaki bu etkileşim ve dönüşüm 'İstanbul metropoliten kent çeperi'nde de 1950'lerden bu yana yaşanmaktadır. Bu araştırmanın çerçevesi; İstanbul metropoliteni çeper yerleşmelerinin tanımlanmasında klasik ölçütlerin geçerli olmadığı, 'metropoliten kent-çeper arasındaki etkileşim düzeyi ve mteliğinin' metropoliten kentin planlama sınırlarının tayininde ve 'metropoliten çeper' tanımında bir araç olabileceği görüşü ile şekillendirilmiştir. Buna göre araştırmanın amacı; İstanbul Metropoliten Alam Planlamasında 'plan ' ve yönetim ' sınırlarının yeniden tayinine katkıda bulunabilmek ve çeperde planlama politikalarım belirleyebilmek amacıyla, İstanbul metropoliten kentinde yer alan çeper yerleşmelerin sosyo-demografik, ekonomik, yönetimsel ve fiziksel yapılarının oluşumunda etkin olan faktörlerin ve çeperdeki saçaklanmanın niteliğinin belirlenmesidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 'çeper formasyonu' oluşum süreci ve bu süreçteki farklılıklar ile çeperin kontrolüne yönelik yaklaşımlar araştırmanın kuramsal temelini oluşturmaktadır. Bir sonraki aşamada gelişmekte olan ülke metropoliteni örneği olarak İstanbul metropoliteni çeperindeki değişim ve dönüşüm 'süreç analizi ' ile ortaya konmuştur. Çalışmanın özgün bölümünde ise; ilk bölümde açıklanan temel varsayımları kanıtlamaya yönelik olarak İstanbul Metropoliteni çeperinde 'alan araştırması' gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 1997 yılına ait verilerin irdelendiği 'kesit analizi ' uygulanmıştır. Alan araştırmasında veriler 2 farklı düzeyde hazırlanan anket çalışması ile elde edilmiştir. Metropoliten kent çeperindeki yapısal dinamiklerin belirlenmesi için hazırlanan anket; hanehalkına uygulanırken, çeperdeki saçaklanmanın niteliğinin belirlenmesine yönelik anket araştırması ise yönetim birimlerine uygulanarak, alan araştırması 2 farklı düzeyde gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması sonucunda, 'SPSS for WINDOWS' programı ile veri değerlendirmesi yapılmıştır. Çapraz tablo ve Cluster analizi, değerlendirmeler için kullanılan analiz teknikleridir. Analiz sonuçlan; İstanbul çeperindeki yerleşmeleri nüfus, uzaklık, konum ve yönetim statüsüne göre, kentsel ya da kırsal kabul etmenin ve metropol içindeki rollerini belirlemenin güçlüğünü desteklemektedir. Bu durumda metropol eteklerindeki yerleşmeler için bu ölçütlerin dışında; 'merkez-çeper ' ilişkileri, 'çeper' tanımında kullanılabilir ölçütler olarak kabul edilmektedir. Merkez-çeper ilişkilerim sorgulayarak çeper yerleşmelerinin rol ve sınırlanın belirleyen ölçütler içinde; xıı. Demografik ölçütler (nüfus büyüklükleri, aile büyüklüğü, çocuk sayısı,vb.). Sosyo-ekonomik ölçütler (çeper yerleşmelerde metropoldeki ekonomiye bağımlılık düzeyi, kentleşmenin niteliği ve ekonomik etkinlikte değişim düzeyi, mesleki hareketlilik, çalışan nüfusun ev-iş yeri arasındaki ulaşım dokusu, yer seçimi ve sosyal hareketlilik, toplumsal bütünleşme düzeyi, göçün değişen yönü). Fiziksel yapı ölç ütü (fiziksel yapıdaki dönüşümün boyutu ve yönü), bulunmaktadır. Bu amaçla yukarıdaki kriterlerin Istanbul çeperi özelinde sorgulandığı analiz sonuçlan tezin varsayımlarım desteklemektedir. Varsayımların sınanması ile ortaya çıkan merkez-çeper ilişkileri 7 grupta özetlenmektedir. 1. Çeper yerleşmelerinin metropoliten merkezine bağımlılık düzeyi, 2. Metropoliten kent çeperinde toplumsal bütünleşme ve merkezle ilişki düzeyi, 3. Metropoliten kent çeperinde kentleşmenin niteliği ve ekonomik etkinliklerde değişimin yönü, 4. Metropoliten kent çeperinde toplumsal ve coğrafi hareketlilik ve çepere olan göçün niteliği, 5. Çeperin metropol bütünündeki rolü; 6. Çeperdeki fiziksel yapı ve yönetimsel dönüşümün yönü ve boyutu, Yukarıdaki kriterler; İstanbul metropolitenindeki 'çeper' yerleşmelerinin tanımlanmasında kullanılabilir ölçütleri oluşturmaktadır. Araştırmanın son aşamasında; İstanbul metropoliteni planlamasında, plan sınırlarının tayinine katkıda bulunabilmek amacıyla; çeper yerleşmelerinin doğu ve batı yakasında sosyo, demografik, ekonomik ve yönetimsel özelliklerine göre ne şekilde gruplanabileceğinin sınaması yapılmıştır. Sınama sonucunda İstanbul metropoliteni çeperindeki yerleşmeler alt gruplar oluşturabileceği kanıtlanmıştır. Alt gruplar arasındaki ilişkiler; İstanbul metropoliteni çeper formasyonunun homojen olmadığım ve doğu-batı yakalan arasındaki çeper formasyonunun farklı olduğunu kanıtlamaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise; metropoliten kent çeperindeki dinamizme bağlı olarak beliren gelişim ve ilişkiler analizi bağlamında, saçaklanmanın olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL DYNAMICS IN THE SETTLEMENTS AROUND METROPOLITAN PERIPHERY - THE CASE OF ISTANBUL METROPOLITAN CITY PERIPHERY SUMMARY With the result of urbanization in the second half of the 20 th. Century when there was a change, not only within the core of the cities, in the socio-demographic, economic and physical structure of metropolitan cities, but also it spread out to the peripheries of the city; this brought out researches about the 'description of the metropolitan periphery and transformation process. This effect between the metropolitan core and periphery and the transformation have been experienced with 'Istanbul metropolitan city periphery', too. The frame of study is limited with the idea that when describing Istanbul metropolitan city peripherial settlements classical indicators are not valid, metropolitan core- periphery effect level and quality and qality can be a means while describing metropolitan periphery and describing the limits of metropolitan city planning. According to the this; the aim of the research is to be able to contribute to the clarifying the borders of 'planning' and 'management' in Istanbul Metropolitan Area planning and with the aim of being able to limit the borders again and to set factors, which are effective in the formation of socio demographic, economic and physical structures, and the quality of sprawling in the periphery. 'Peripherial formation' process and differences in the formation of this period in the developped and developping countries and approaches about the control of the periphery all form the main base of this research. In the next step, as an example of developping country metropolitan, the change and the cycle in Istanbul Metropolitan City periphery is put forward with ' process analysis'. In the case study, m Istanbul metropolitan periphery 'spatial research' is realized aiming at proving the hypotheses mentioned in part one. In this research 'part analysis', where the data from year 1997 were dealt, is applied. The data in area research is taken out with the survey prepared in two different level. The survey prepared to sort out the structural dynamics in the metropolitan periphery, while being applied to the householders, the survey research about location the sprawling in the periphery is applied to the local management units, is realized in two different levels. In the survey result, the data is evaluated by 'SPSS for WINDOWS'. Cross tabs and Cluster Analysis are the analysis techniques used for evaluations. Anaysis results support that settlements in Istanbul periphery, in regards to population, distance, location and management status, are hard to describe as 'urban'or 'rural' and the set the roles in the metropolitan city. In that case, for the settlements on the fringe of the metropoitan city apart from these descriptions; 'coer- periphery relations' are accepted to be usable indicators when describing 'periphery XIVsettlements'. Among the limits defining the roles and borders of peripherial settlements by questioning core-periphery relations are;. demographic data (population rate, family rate, number of children, etc). socio-economic data (depence level to the economy in peripherial settlements, quality of urbanization and change level in economic effect, professional activity, transportation net between home and work for working peoplei choice of place and social activity, changing direction on migration.). Physical structural data( dimension and direction of the physical structural change) With this aim the analysis resultsi where the criteria is questioned in Istanbul periphery, supportthe thesis itself. Core-periphery relations appearing when the symptoms are questioned are summarizee in six groups; 1. The dependance level of peripherial settlements to the metropolitan core.. 2. Socail unity and core relation level in metropoitan periphery. 3. Quality of urbanization and direction of change in economic activities in metropolitan periphery. 4. Social and geographic mobility and the qality of migration to the periphery in metropolitan peirphery. 5. The role of the periphery in the whole city. 6. Physical structure in the periphery, and direction and dimension of management change. The criteria above are the data to be used to describe the 'peripherial settlements' in Istanbul metropolitan area. At the last stage of the study; Istanbul metropolitan city, in order to be able to contribute to the describing on pinning borders, is examined in the way how it can be grouped in the eastern and western parts of the city as regards to socio-demographic, economic and management quality. As the result of the study it is proved that the settlements around the Istanbul metropolitan peirphery can form subgroups. The relations among the subgroups prove that Istanbul metropolitan city peripherial formation is not homogeneus and peripherial formation differ in East and West. In the last part of the study; depending on the dynamisim in metropolitan city periphery, in regards to development and relation analysis that appear, there are suggestion developped about decreasing the negative effects of sprawling. xv